KRIR interweniuje w sprawie zboża i neonikotynoidów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-03-2017,10:55 Aktualizacja: 17-03-2017,11:41
A A A

Krajowa Rada Izb Rolniczych zapowiada kolejne działania, które mają zapobiec zwiększeniu kontyngentów na import zboża z Ukrainy. Zarząd prosi ministra rolnictwa, by wsparł ich działania.

Rolniczy samorząd przekazał szefowi resortu pismo prężnego stowarzyszenia Coceral (Europejskie Stowarzyszenie Handlowców Zbożami, Ryżem, Nasionami Oleistymi, Tłuszczami i innymi Produktami Rolnymi) w sprawie przyznania dla Ukrainy kolejnych kontyngentów na zboże.

ukraina, import zbóż z ukrainy, zboża, kukurydza, pszenica

Kontyngent na kukurydzę z Ukrainy już wyczerpany

Unijni importerzy wykorzystali już tegoroczny preferencyjny kontyngent taryfowy dla kukurydzy z Ukrainy w wysokości 450 tys. ton. Limit dostępnego ziarna wyczerpano w pierwszych dniach stycznia. Podobnie było na początku ubiegłego roku, kiedy to...

"Zdaniem Cocereal potrzeby w tym zakresie rosną, a rynek unijny nie jest w stanie ich zaspokoić. W związku z możliwością monitorowania, kontroli cen i innymi narzędziami, które są do dyspozycji KE, stowarzyszenie popiera zwiększenie podniesienia kwot na kukurydzę, pszenicę i jęczmień, które są proponowane przez Komisje Europejską i zachęca do poparcia i wzmocnienia handlu między UE i Ukrainą" - relacjonuje KRIR.

Polscy rolnicy od dawna głośno sprzeciwiają się sprowadzaniu ukraińskiego zboża do UE, wskazując, że większość ziarna ze względu na wysokie koszty transportu zostaje w naszym kraju i psuje rynek. Nasz wschodni sąsiad nie zwalcza ponadto skutecznie ASF i wirus  w zbożu może rozprzestrzeniać się później w Polsce.

Na unijnym forum spodziewana jest też inna batalia. Podczas obrad Stałego Komitetu Komisji Europejskiej ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, które odbędą się w Brukseli w dniach 22-23 marca poruszony zostanie temat restrykcji dla niezawieszonych zastosowań trzech neonikotynoidów (imidachlopryd, chlotinaidyna i tiametoksam).

ukraina, import zbóż z ukrainy, komisja europejska, kukurydza, pszenica

Ziarno z Ukrainy płynie do Polski. Rośnie niepokój rolników i resortu

Producenci zbóż nie mogą doczekać się poprawy sytuacji na rynku i  z coraz większym niezadowoleniem przypatrują się jak - za zgodą Brukseli - do Polski płynie tanie ziarno z Ukrainy. Sytuacją zaniepokojone jest też ministerstwo...

KRIR zauważa, że KE chce podejmować decyzje w tej sprawie na podstawie niezatwierdzonego projektu wytycznej w sprawie oceny ryzyka środków ochrony roślin dla pszczół. Stąd prośba o interwencję do resortu rolnictwa.

"Stosowanie zapraw z grupy neonikotynoidów znacząco zmniejsza zużycie środków chemicznych, co mniej obciąża środowisko i zmniejsza koszty produkcji, co np. ewidentnie widać w ochronie rzepaku ozimego w Polsce bez tych zapraw. Ponadto, czołowi naukowcy prognozują podobny scenariusz w przypadku innych upraw, do ochrony których jeszcze dostępne są zaprawy. Stąd, w imię rozwoju integrowanej ochrony roślin, pożądanej również z punktu widzenia bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin dla pszczół, oraz troski o konkurencyjność polskiego rolnictwa, nie można pozwolić na wycofanie zapraw dla buraków cukrowych, ziemniaków i zbóż ozimych na podstawie niewiarygodnych kryteriów regulacyjnych" - argumentuje KRIR.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu