Komorowski: wieś jeszcze bardziej skorzysta ze wsparcia UE

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-05-2015,9:25 Aktualizacja: 19-05-2015,9:40
A A A

- Wynegocjowane przed laty warunki funkcjonowania wsi i rolników udało się ostatnio poprawić i w perspektywie budżetowej UE na lata 2014-2020 gospodarze skorzystają z większej kwoty o 11 proc. - mówił Bronisław Komorowski.

Jak przekonywał prezydent, w UE można sporo "załatwić" dla polskiej wsi, jeżeli się stara, jeżeli ma się dobre relacje, jeżeli potrafi się wykorzystywać mechanizmy, nie tylko finansowe UE".

Komorowski zaznaczył, że w działaniach dotyczących polskiej wsi potrzebna jest "jednoznaczność zachowań i jednoznaczność poglądów". Swojemu kontrkandydatowi Andrzejowi Dudzie zarzucił, że "co innego w tej sprawie mówił wtedy, kiedy kandydował do Parlamentu Europejskiego i co innego mówi dzisiaj".

Rolnictwo w debacie. Komorowski atakuje, Duda odpiera zarzuty

Zmianę poglądów dotyczących rolnictwa, w tym dopłat bezpośrednich zarzucił Bronisław Komorowski Andrzejowi Dudzie. Kandydat PiS odpierał zarzuty zapewniając, że zawsze mówi, że trzeba twardo walczyć o interesy rolników. W...

- Na wsi polskiej jest wiele obaw, że nie wszystkie deklaracje polityków w tej kwestii są szczere i oparte o rzeczywiste poglądy i rzeczywistą wolę działania - ocenił prezydent.

Komorowski wraz z małżonką gościli u wielopokoleniowej rodziny państwa Migasów i Sarnów w Mętkowie w powiecie chrzanowskim w woj. małopolskim. Rodzina gospodaruje na typowym dla tego regionu niewielkim gospodarstwie o powierzchni 2,5 hektara.

Uprawiają zboża, ziemniaki, hodują krowę i drób z przeznaczeniem przede wszystkim na własne potrzeby. Jak mówią, ziemia jest ciężka do uprawy, piaszczysta.

W ocenie prezydenta widać "ogromny potencjał energii i kreatywności na wsi polskiej".

- Tym niemniej jest sprawą ważną, żeby ci ludzie, nawet gospodarzący na niewielkiej powierzchni, mieli gwarancję i pewność co do tego, że system wsparcia z Unii Europejskiej w postaci dopłat bezpośrednich nie będzie kwestionowany - zaznaczył.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement