Kolejne winnice na turystycznym szlaku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Rafał Grzyb PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-01-2020,10:50 Aktualizacja: 08-01-2020,10:58
A A A

Pięć kolejnych winnic dołączyło w 2019 roku do Małopolskiego Szlaku Winnego, który obecnie liczy 40 takich plantacji. We wszystkich produkuje się trunki, które znajdują uznanie na międzynarodowych konkursach winiarskich.

Małopolski Szlak Winny powstał siedem lat temu z inicjatywy Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, we współpracy z Województwem Małopolskim i Wojciechem Bosakiem, projektantem wielu winnic, ekspertem piszącym o winie i wykładowcą akademickim.

produkcja wina w polsce, uprawy winorośli, kowr, michał wójcik

KOWR podliczył producentów wina. Produkcja trunku rośnie

295 podmiotów gospodarczych wpisanych jest do ewidencji producentów win na rok gospodarczy 2019/2020 prowadzonej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - poinformował Michał Wójcik, dyrektor departamentu interwencji rynkowych...

Projekt jest finansowany ze środków budżetu regionu. Wśród nowych winnic są: Winnica Gródek, Winnica Nowizny, Winnica Fritz, Winnica Św. Jana, Winnica Garlicki Lamus. Wszystkie zostały wyposażone w stosowne tablice informacyjne szlaku.

Jak poinformował Paweł Tokarczyk, prezes Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, główną ideą szlaku jest zachęcenie turystów do odkrywania małopolskich winnic, spotkań z ich właścicielami, poznawanie lokalnych produktów i obcowanie z małopolską przyrodą.

- Każdego roku sztandarowym wydarzeniem na szlaku są Dni Otwartych Winnic, podczas których winiarze z Małopolski otwierają winnice dla turystów. W czasie spotkań prezentowane są wyśmienite wina, cydry, szampany, miody pitne, serwowane są też produkty lokalne. Enolog szlaku prowadzi prelekcje na temat małopolskiego winiarstwa, a turyści mają okazję zwiedzić winnice i miejsca na co dzień dla nich niedostępne - zaznaczył przedstawiciel GOT.

Małopolski Szlak Winny to nie tylko winnice, ale i bogata oferta specjalistycznych gospodarstw agroturystycznych, w których serwowane są lokalne produkty.

Gama wyrabianych w Małopolsce win jest szeroka i urozmaicona. Poza klasycznymi białymi, czerwonymi i różowymi, wytrawnymi czy półwytrawnymi, w regionie powstają również wina słodkie oraz musujące.

Według danych GOT Małopolska jest obecnie przodującym pod względem liczby winnic regionem w naszym kraju. Do tej pory powstało tam już co najmniej 120 takich plantacji, z których 43 prowadzi zarejestrowaną komercyjną działalność.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj