Kaczyński: ziemia musi być polska i należeć do rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-08-2019,9:25 Aktualizacja: 29-08-2019,18:30
A A A

- Programy społeczne wprowadzone przez rząd w ostatnich latach są aktem sprawiedliwości - mówił na konwencji PiS w Piotrkowie Trybunalskim (Łódzkie) prezes partii Jarosław Kaczyński.

Polityk poświęcił sporo uwagi polskiej wsi i rolnictwu. W jego ocenie wieś ma bardzo poważny udział w wielkich transferach społecznych, które zostały dokonane. Niemała część z 85 mld zł wsparła właśnie obszary wiejskie.

Krajowa Grupa Spożywcza, mateusz morawiecki, rozwój obszarów wiejskich, dopłata do paliwa rolniczego,

Rolnictwo może napędzić wzrost gospodarczy

- Wieś i rolnictwo mogą być napędem wzrostu gospodarczego, wdrażamy szereg działań, które wspierają rolników; interes polskiego rolnictwa jest narodowym interesem i racją stanu Polski - mówił premier Mateusz Morawiecki. W...

- Nigdy przedtem, sądzę, że nigdy w polskich dziejach nie było tak, żeby w krótkim czasie polska wieś uzyskała tyle, choćby powtarzam tylko z tego tytułu - dodał.

Kaczyński podkreślił też, że ziemia musi być polska, musi należeć do polskich rolników. Dodał, że ziemię należącą do państwa powinny przejmować na własność gospodarstwa rodzinne, a nie wielkie koncerny.

- Zabezpieczyliśmy polską ziemię, bo była zagrożona. Wiem, że to budziło różne kontrowersje, ale to jest konieczne, bo w przeciwnym razie moglibyśmy w stosunkowo krótkim czasie (...) zacząć mieszkać w kraju, gdzie ziemia należy do innych. Ziemia musi być polska, musi należeć do polskich rolników - mówił.

Jak wyjaśnił, nie chodzi mu tylko o ograniczenia dotyczące zbywania i nabywania polskiej własności rolnej. - Chodzi o to wszystko, co dotyczy gospodarowania ziemią, która znajduje się w rękach państwa, a która powinna się znaleźć, przynajmniej w zdecydowanej wielkości, w rękach rolników - stwierdził.

[WIDEO]  Wystąpienie prezesa PiS na konwencji w Piotrkowie Trybunalskim


święto Wdzięczni Polskiej Wsi, kolno, mateusz morawiecki, susza rolnicza, wsparcie dla rolników

Państwo nie zostawi rolników. Premier obiecuje pomoc

Rolnicy dotknięci suszą dostaną 1000 zł dopłaty do hektara, jeśli straty są wyższe niż 70 proc. - ogłosił premier Mateusz Morawiecki podczas II Ogólnopolskiego Święta "Wdzięczni Polskiej Wsi" w Kolnie (Podlaskie). - Będzie to ponad...

Lider PiS podkreślił też, że partia chce służyć tym, którzy nie są rolnikami, ale mieszkają na wsi. Przypomniał, że rząd podniósł dopłaty do paliwa i dzięki temu łatwiej i oszczędniej można gospodarować.

Zmienione zostały też zasady ubezpieczenia ziemi. Przypomniał również, że w ubiegłym roku rząd znalazł 2,200 mld zł na pomoc rolnikom dotkniętym suszą. - Tak samo będzie w tym roku. Będziemy pomagać, są już decyzje rządu - zapewnił.

Zwrócił uwagę, że dzięki działaniom rządu różnica pomiędzy dochodami na wsi i w mieście się zmniejszyła. Wspierane są koła gospodyń wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne.

- Będziemy wspierali dalej, będziemy to rozwijali, będziemy wspierali inne organizacje społeczne na wsi. Chcemy uczynić wszystko, żeby życie na wsi i życie w mieście, jeżeli chodzi o dostęp do wszelkich dóbr - nie tylko materialnych, ale także duchowych - było na równym poziomie - przekonywał.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement