Jak pszczoły przetrwały zimę? W tym roku będzie więcej miodu?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
06-04-2021,19:35 Aktualizacja: 07-04-2021,20:58
A A A

Tegoroczną surową zimę pszczele rodziny z Warmii i Mazur przetrwały nadzwyczaj dobrze. Zagrożeniem dla pszczół jest jednak spore ochłodzenie, które odczuwa się już w świąteczny poniedziałek. Dlatego pszczelarze winni wspomagać pszczele rodziny dokarmiając je miodem.

Szef Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie Józef Zysk powiedział PAP, że w wielu pasiekach przezimowały wszystkie pszczele rodziny.

zniszczone pasieki, gmina bałtów, pszczelarstwo, Centrum Pszczelarskie Łukasiewicz

Masakra w pasiekach. Ogromne straty pszczelarzy

5 pasiek zostało zdewastowanych w gminie Bałtów (pow. ostrowiecki, woj. świętokrzyskie). Należały do 4 właścicieli i były oddalone od siebie zaledwie o kilka kilometrów. "W jednej z nich zniszczono ponad 80 rodzin, w dwóch...

- W mojej pasiece przezimowało sto procent rodzin, podobna sytuacja jest w wielu innych pasiekach. Tam, gdzie wystąpiły ubytki, gdzie pszczoły nie przetrwały zimy, wystąpił problem warrozy - powiedział PAP Józef Zysk.

Ciepłe i słoneczne dni, które były już w warmińsko-mazurskim sprawiły, że pszczoły mają już za sobą pierwsze wiosenne obloty, a w wielu ulach matki zaczęły znosić jaja. - Dlatego ochłodzenie może być sporym problemem - powiedział PAP Zysk i wyjaśniał, że pszczoły muszą utrzymywać w ulu stałą temperaturę 34 stopni Celsjusza.

Podczas chłodu nie wylecą także po pokarm, a tego po zimie jest mało w ulach.

- Dlatego pszczelarze powinni teraz dokarmiać swoje pszczółki, najlepiej miodem albo ostatecznie ciastem miodowo-cukrowym. Pokarm ten powinno się kłaść bezpośrednio na ramki - powiedział Zysk i dodał, że często się zdarza, że podczas wiosennych chłodów pszczele rodziny padają z głodu.

etykieta Miód podlaski, pszczelarstwo, Stanisław Derehajło, produkty regionalne, podlasie

Pszczelarze mogą oznakować miody specjalną etykietą

Pszczelarze z województwa podlaskiego mogą oznakować swoje miody etykietą "Miód podlaski", którą przygotował samorząd województwa, by promować regionalne produkty. Chętni właściciele pasiek mogą się zgłaszać do...

Szef Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy dodał, że owady potrzebują też wody, najlepiej ciepłej, którą można nieco posłodzić. - Pszczela rodzina potrzebuje nawet litra wody dziennie. Ta w strumieniach, czy stawach jest teraz zbyt zimna dla pszczół. Lepiej postawić im koło uli ciepłą wodę - dodał Zysk.

Podkreślił, że pszczelarze powinni dokarmiać pszczoły do czasu, gdy zakwitną wierzby, gdy owady będą mogły pozyskiwać pyłek z kwiatów.

Najbliższe dni w warmińsko-mazurskim mają być chłodne, już w świąteczny poniedziałek temperatura na Mazurach spadła do 0 stopni Celsjusza, w późniejszych godzinach możliwe są opady śniegu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj