Izby: mniej kontroli, to mniej szans na zawleczenie na fermy drobiu wirusa ptasiej grypy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-01-2024,15:30 Aktualizacja: 10-01-2024,15:36
A A A

Ograniczenia kontroli ze strony państwowych inspekcji na fermach drobiu – domaga się samorząd rolniczy. W jego ocenie taka decyzja przyczyniłaby się do lepszej ochrony stad przed rozprzestrzeniającą się ptasią grypą.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych 10 stycznia zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego o wypracowanie odpowiednich wytycznych, mających na celu ograniczenie wszelkich kontroli ferm drobiu w okresie zagrożenia ptasią grypą. Chodzi o wizytacje ze strony Inspekcji Pracy, Inspekcji Weterynaryjnej czy jednostek certyfikujących.

„W obliczu poważnego zagrożenia ptasią grypą, które szczególnie nasila się w okresie od jesieni do wczesnej wiosny, ograniczenie dostępu osób z zewnątrz do ferm drobiu wydaje się być kluczowym środkiem mającym na celu minimalizację ryzyka przenoszenia tej choroby. Ograniczenie kontroli inspekcyjnych w tym okresie może przyczynić się do skuteczniejszej ochrony populacji drobiu oraz zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa” – argumentuje KRIR.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu