Innowacyjna technologia zamienia osady ściekowe w nawóz organiczny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marek Błoński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-10-2020,10:45 Aktualizacja: 26-10-2020,10:51
A A A

Powstające w oczyszczalniach ścieków osady mogą być bezpiecznym i skutecznym nawozem, który może też wspomagać uprawę roślin czy stanowić materiał glebotwórczy - wskazują twórcy innowacyjnej technologii, opracowanej w Głównym Instytucie Górnictwa.

Opracowane w katowickim GIG rozwiązanie, polegające na otrzymywaniu nawozu organicznego z ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych, zostało nagrodzone na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2020.

osady ściekowe, ochrona środowiska, oczyszczanie ścieków

Osady ściekowe trzeba stosować zgodnie z zasadami

  Osady ściekowe od dawna są wykorzystywane w rolnictwie w charakterze nawozu. Pamiętać jednak należy, że prawo nakłada w tym względzie liczne obostrzenia i obowiązki, które nie zawsze są spełniane.   Wspomniane osady są produktem...

Eksperci szacują, że w polskich oczyszczalniach ścieków powstaje rocznie nawet ok. 600-800 tys. ton suchej masy osadów ściekowych.

Obecne przepisy zabraniają ich składowania i są m.in. wykorzystywane w cementowniach, spalane, a także kompostowane. Zaledwie niewielka ich część służy np. do produkcji nawozów.

Mimo obowiązku zagospodarowania osadów, najczęściej są traktowane jako odpady. Naukowcy z GIG przekonują natomiast, że przy zastosowaniu odpowiednich technologii, osady ściekowe można zamienić w produkt w postaci bezpiecznego, skutecznego i przyjaznego nawozu, możliwego do powszechnego stosowania.

- Technologia otrzymywania nawozu organicznego z ustabilizowanych osadów ściekowych, która została nagrodzona złotym medalem, pozwala na uzyskanie całej gamy produktów: nawozu organicznego, nawozu mineralno-organicznego, środka wspomagającego uprawę roślin oraz materiału glebotwórczego - wyjaśniła dr Sylwia Jarosławska-Sobór, rzeczniczka GIG.

GPW Ventures, kowr, innowacje w rolnictwie, Piotr Gębala, wojciech kędzia

Ryzyko się opłaci? Powstanie spółka wspierająca innowacje w rolnictwie

- Za kilka dni zostanie podpisany list intencyjny o współpracy Krajowego Ośrodka Wsparcie Rolnictwa ze spółką Giełdy Papierów Wartościowych GPW Ventures - zapowiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Chodzi o...

Uzyskanie nawozu jest możliwe dzięki precyzyjnemu wymieszaniu komponentów i doprowadzeniu materiału do formy trwałego granulatu o uziarnieniu 1-6 mm. Takie granulaty charakteryzują się dobrymi właściwościami nawozowymi i glebotwórczymi.

- Wysoka zawartość materii organicznej pozytywnie wpływa na procesy powstawania próchnicy w glebie. Produkt charakteryzuje się również właściwościami odkwaszającymi i mikroretencją wody w glebie - dodała rzeczniczka Instytutu.

Granulat rozprowadza się np. przy pomocy rozsiewaczy i siewników. Opracowane w GIG rozwiązania zostały już opatentowane.

Wcześniej naukowcy z katowickiego Instytutu opracowali technologię, dzięki której tego typu organiczny nawóz może być użyteczny nie tylko w rolnictwie, ale także w przydomowych ogrodach oraz do pielęgnacji zieleni na balkonach czy klombach.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement
Advertisement
Advertisement