Gospodarstwa opiekuńcze mają wesprzeć starszych i samotnych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-06-2021,10:00 Aktualizacja: 21-06-2021,10:36
A A A

Trwają intensywne prace nad stworzeniem modelu gospodarstwa opiekuńczego. Na bazie gospodarstw może powstać w Polsce sieć przyjaznych miejsc, w których wsparcie znajdą m.in. osoby starsze i samotne.

"Konsorcjum w składzie: MRiRW, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie o/Kraków, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, wypracowało model gospodarstwa opiekuńczego i strategię jego wdrażania. Obecnie przygotowuje go do zastosowania w praktyce" - poinformował na stronie internetowej resort rolnictwa.

Zielony Ład, Grzegorz Puda, gospodarstwa rodzinne, gospodarstwa przemysłowe

Puda: model dużych gospodarstw nie sprawdził się

Cały model Zielonego Ładu, który ma służyć przyszłym pokoleniom, brutalnie próbuje się upolitycznić i przekazać, że jest to jakakolwiek polityczna, czy ideologia, czy sposób myślenia - powiedział Grzegorz Puda, minister...

Projekt "Gospodarstwa opiekuńcze w rozwoju obszarów wiejskich wobec wyzwań demograficznych" (GROWID) jest realizowany przez konsorcjum od 1 stycznia 2019 r.

Odbywa się to w ramach I konkursu na projekty otwarte w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków" Gospostrateg, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

"Głównym celem projektu jest opracowanie modelu, wzorca gospodarstwa opiekuńczego oraz przygotowanie systemu jego wdrażania w postaci strategii rozwoju gospodarstw opiekuńczych" - czytamy.

Jak tłumaczy ministerstwo rolnictwa, gospodarstwa pełniące funkcje społeczne to innowacyjne rozwiązanie, które jest coraz powszechniej stosowane w wielu krajach europejskich. "Jego sednem jest wykorzystanie wyjątkowych miejsc, jakimi są wieś i gospodarstwa rolne do tworzenia usług dla osób wymagających wsparcia" - czytamy.

grzegorz puda, minister rolnictwa, tvp info

Puda: w Polskim Ładzie nacisk na małe i średnie gospodarstwa rolne

W Polskim Ładzie szczególny nacisk będzie kładziony na wsparcie dla małych i średnich gospodarstw rolnych - mówił we wtorek minister rolnictwa Grzegorz Puda. Ocenił, że ze środków z Polskiego Ładu i Krajowego Planu Odbudowy...

Rolnicy, udostępniając swoje siedliska osobom z zewnątrz, oferują m.in. możliwość przebywania blisko natury i doświadczania przyrody zmieniającej się wraz z rytmem pór roku; kontakt ze zwierzętami; możliwość wykonywania lekkich i przyjemnych prac; a przede wszystkim nawiązywanie relacji z innymi ludźmi.

"Na bazie gospodarstw rolnych może powstać w Polsce sieć przyjaznych miejsc, w których wsparcie znajdą osoby starsze, doświadczające chorób, niepełnosprawności i samotne" - tłumaczy MRiRW.

W ocenie resortu, stworzenie sieci gospodarstw pełniących funkcje opiekuńcze pozwoli na "sprostanie wyzwaniom przed jakimi stoi polska wieś, które związane są ze starzeniem się społeczeństwa, koniecznością podnoszenia jakości życia mieszkańców obszarów wiejskich oraz poszukiwaniem dodatkowych źródeł dochodów dla właścicieli gospodarstw rolnych".

Ministerstwo przekazało, że zakończyła się faza badawcza projektu. Kolejna to przygotowanie do zastosowania wyników.

"Mamy wypracowany model gospodarstwa opiekuńczego i strategię jego wdrażania. Celem tej fazy jest przygotowanie do zastosowania w praktyce usług społeczno-opiekuńczych oraz opracowanie projektu nowych regulacji prawnych i budowanie poparcia społecznego dla proponowanych rozwiązań w tym prowadzenia działań informacyjno-promocyjnych" - przekazało MRiRW.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu