Fala upałów groźna dla zdrowia i życia rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
04-08-2015,14:15 Aktualizacja: 04-08-2015,15:03
A A A

Kolejne wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego ostrzegają przed temperaturami dochodzącymi do 35-36 stopni Celsjusza w cieniu. Taka pogoda z jednej strony pomaga w żniwach, ale z drugiej powoduje ogromne zagrożenie dla pracujących w polu rolników.

"Do soboty, 8 sierpnia temperatura powietrza na Mazowszu będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. Może to stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt" - ostrzega wojewoda mazowiecki.

IUNG: deszcze i upały zagrożeniem dla upraw

Uprawy zbóż i rzepaku mogą być zagrożone chorobami przez nadmiar wody i wysokie temperatury - ocenia Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (IUNG). „Obfite opady deszczu, jakie wystąpiły w całym kraju oraz występująca w...
Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wysoka temperatura będzie się utrzymywać w środę i czwartek. W piątek i sobotę będzie już piekielnie gorąco i właśnie wtedy mogą paść tegoroczne rekordy temperatur.

Zarówno w województwie mazowieckim, jak i lubelskim w ciągu ostatniej doby zanotowano kilkanaście omdleń podczas pracy na polu. W każdym przypadku interweniowała załoga karetki pogotowia.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że najwyższą temperaturę w ciągu dnia mamy pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi - w południe. Największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12-13.

Upały są szczególnie groźne dla osób w podeszłym wieku, chorych na nadciśnienie, cukrzycę i mających problem z sercem. W związku z tym warto przestrzegać następujących zasad:

 • unikać przebywania na słońcu w porze największego nasłonecznienia;
 • osoby z dolegliwościami układu krążenia nie powinny wychodzić w godz. 11-17;
 • chronić bezwzględnie przed przebywaniem na słońcu niemowlęta i małe dzieci, nie zostawiać ich w samochodzie;  
 • osłaniać głowę przed promieniowaniem słonecznym;
 • pić 2-3 litry napojów dziennie (woda, napoje niesłodkie i niegazowane); osoby po zawałach i cierpiące na chorobę niedokrwienną serca powinny pić napoje z dużą ilością mikroelementów, przede wszystkim magnezu i potasu;
  rzepak, rośliny oleiste, produkcja rzepaku, susza

  Susza dotknęła uprawy rzepaku. Będzie znacznie mniej surowca

  Produkcja rzepaku w UE będzie znacznie mniejsza niż w poprzednim roku. To efekt suszy w wielu ważnych rejonach upraw, która wpływa na pogorszenie plonów. W Niemczech zbiory mogą spaść nawet o 21 proc. do 4,9 mln ton. Tak wynika z...
 • w miarę możliwości schładzać ciało (np. często płukać dłonie i nadgarstki pod bieżącą chłodną wodą, przecierać kark, skronie); unikać skrajnych zmian temperatur;
 • ubierać się w przewiewną, luźną odzież w jasnych kolorach, z naturalnych tkanin;
 • unikać picia alkoholu (do spalenia alkoholu organizm wykorzystuje zasoby wody);
 • spożywać lekkostrawne, niezbyt obfite posiłki;

Nie zapominajmy o zwierzętach - nie zamykajmy ich w małych nasłonecznionych obiektach, np. samochodach.

Gdy zauważymy objawy udaru słonecznego: bóle i zawroty głowy, osłabienie, nudności, zaburzenia widzenia, świadomości, przytomności, gorączkę, dreszcze, czy drgawki lub przyśpieszenie tętna należy ułożyć poszkodowanego w cieniu podać wodę (jeśli jest przytomny), nałożyć zimne kompresy i jak najszybciej wezwać pomoc medyczną.

Poleć
Udostępnij