Deszcze nieco zmniejszyły skalę suszy w rolnictwie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-09-2015,15:10 Aktualizacja: 14-09-2015,21:53
A A A

Susza rolnicza nadal występuje jeszcze na terenie całego kraju, ale opady deszczu zmniejszyły jej skalę. Najbardziej narażone na brak wody są: rośliny strączkowe, ziemniaki oraz krzewy owocowe.

"W jedenastym okresie raportowania, czyli od 11 lipca do 10 września, stwierdzamy zagrożenie wystąpieniem suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są ujemne na całym terytorium Polski" - napisano w najnowszym raporcie instytutu.

Wartości KBW na terenie Polski względem poprzedniego okresu raportowania poszły jednak sporo w górę - średnio dla kraju o 49 mm.

susza rolna, ministerstwo rolnictwa, marek sawicki

Sejm przyjął informację rządu na temat skutków suszy

Sejm nie zgodził się w piątek na wnioskowane przez PiS odrzucenie przedstawionej w Sejmie przez ministra rolnictwa informacji rządu na temat skutków suszy. Sawicki odpowiadając przed piątkowym głosowaniem na pytania posła Romualda Ajchlera...

Obecnie zagrożenie suszą rolniczą występuje wśród upraw: roślin strączkowych, ziemniaków, krzewów owocowych, chmielu, warzyw gruntowych, kukurydzy na kiszonkę i tytoniu. Obejmuje ona gleby lekkie i bardzo lekkie.

Szczególnie narażona na deficyt wody jest Opolszczyzna i Dolny Śląsk. Na terenie tych województw niedobór wody dla roślin wynosi od -200 do -209 mm. Ponadto duże niedobory wody odnotowuje się na Lubelszczyźnie oraz na terenie województw: mazowieckiego, łódzkiego oraz wielkopolskiego.

Zagrożenie suszą rolniczą dla ziemniaków oraz krzewów owocowych występuje w 13 województwach, w 2013 gminach (w 65,7 proc. gmin kraju) na 29 proc. gruntów ornych. Najbardziej niekorzystne warunki są dla plantacji w województwach łódzkim i opolskim.

Znacznie poprawiły się warunki dla uprawy kukurydzy na kiszonkę, występuje one tylko na glebach lekkich, przede wszystkim w województwach opolskim i dolnośląskim, w 26 gminach (w 0,8 proc. gmin kraju) na 0,02 proc. gruntów ornych.

Szacowanie szkód spowodowanych przez specjalnie powołane komisje dobiega końca. Od 11 września rolnicy mogą składać już wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o "wsparcie suszowe".

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu