Chleb po 10 zł? Minister: to przesada, ale żywność tania nie będzie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-07-2022,12:25 Aktualizacja: 27-07-2022,13:02
A A A

Zmienimy rozporządzenie o stopniach zasilania i przemysł przetwórczy, rolno-spożywczy, będzie chroniony przed zmniejszeniem zasilania czy odcięciem prądu - zapewnia Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.

- Chciałbym, żeby stawki u nas zależały wyłącznie od Polski, ale tak nie jest. Ceny zbóż dyktuje światowy rynek. Ziarno jednak już zdrożało i nie spodziewam się, żeby jego cena wróciła do poprzedniego poziomu. Trzeba się z tym oswoić - mówi polityk w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Monika Piątkowska, Izba Zbożowo-Paszowa, ceny ziarna, wojna w Ukrainie, dostawy ziarna, rynek zbóż

Ziarna Polsce nie zabraknie. Ale ile będzie kosztować?

Napaść Rosji na Ukrainę i blokada czarnomorskich portów drastycznie ograniczyła eksport zbóż przez tego wielkiego producenta. Polsce deficyt ziarna nie grozi, ale trzeba się liczyć z wysokimi cenami. - Bezpieczeństwo żywnościowe...

Szef resortu zaznaczył, że to, czy ceny zboża nadal będą rosły będzie zależało od zbiorów, losów wojny w Ukrainie i możliwych dostaw.

- Od tego, czy rzeczywiście dramatycznie zacznie brakować zboża w krajach Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu, bo taki brak będzie wywierał presję na wzrost cen. Dlatego ważne jest, by zboża nie wyzbywać się za szybko. Rolnicy powinni czuć się pewnie, bezpiecznie i mieć przekonanie, że będą mogli sprzedać zboże, kiedy będą chcieli - powiedział.

Kowalczyk dodał, że obserwowane są już próby siania paniki, zmuszania do sprzedawania zboża po 700 zł za tonę pod pretekstem, że nie będzie gdzie go magazynować". - Teraz pszenica konsumpcyjna jest kupowana po cenie ok. 1400 zł za tonę, a nawet 1600 zł, gdy we wrześniu ubiegłego roku było to 800 zł. Trzeba więc zachować zimną krew. W tym celu pokazujemy, że w Polsce mamy możliwości magazynowania i skupu - podkreślił.

Dopytywany o to, czy chleb jesienią będzie po 10 zł odparł, że zwykły teraz kosztuje ok. 4,50 zł. Mówienie o 10 zł jest grubą przesadą. - Nie będzie chleba po 10 zł na jesieni. Mogą być ruchy cenowe rzędu 20-30 proc., to nie jest mało, ale jednak to nie jest ponad dwa razy drożej - podkreślił minister rolnictwa.

KOWR, Marcin Wroński, eksport żywności, sprzedaż towarów rolno-spożywczych

Polska żywność to uznana marka. Rosną wpływy z eksportu

Sprzedaż towarów rolno-spożywczych za granicę w okresie styczeń–maj osiągnęła 82 mld zł, czyli była o 22 proc. większa niż rok wcześniej - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. KOWR podkreślił, że mimo trudnych uwarunkowań...

Pytany o inne produkty żywnościowe, np. mięso odpowiedział, że będzie podobnie. - Mięso też już zdrożało. Obniżek raczej nie należy się spodziewać, ale tempo wzrostów już nie będzie takie, jak do tej pory - mówił.

Odnosząc się do stopni zasilania w energię i rozporządzenia zawierającego listę odbiorców priorytetowych oraz tego, że brakuje na niej producentów żywności zaznaczył, że wielokrotnie prowadzone były rozmowy na temat tego, by w stopniach zasilania przemysł rolno-spożywczy miał priorytet.

Na pytanie o to, czy będzie nowelizacja tego rozporządzenia odpowiedział: - Tak, rozporządzenie dotyczące stopni zasilania w energię będzie znowelizowane w ten sposób, że przemysł przetwórczy, rolno-spożywczy, któremu zamknięcie dostaw energii groziłoby zmarnowaniem żywności, będzie uwzględniony na liście priorytetowej, czyli chroniony przed zmniejszeniem zasilania czy odcięciem prądu. Zakładam, że zmiana nastąpi do października - zakończył Henryk Kowalczyk.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu