Chcą wspólnie tropić żywnościowe oszustwa. IJHARS i policja zwierają szyki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-01-2023,11:15 Aktualizacja: 26-01-2023,11:16
A A A

Wzmocnienia współpracy - by sprawniej i skuteczniej przeciwdziałać nielegalnym praktykom rynkowym i oszustwom żywnościowym - dotyczy podpisane porozumienie pomiędzy Komendą Główną Policji i Głównym Inspektoratem Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

"Współpraca będzie odbywała się w ramach realizacji zadań punktu kontaktowego do spraw oszustw żywnościowych, funkcjonującego w Głównym Inspektoracie IJHARS" - podaje w komunikacie KGP.

IJHAR-S, KAS, ustawa o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych

Prezydent podpisał ustawę o IJHARS i KAS

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa przenosi do KAS realizowane dotychczas przez Inspekcję...

Do głównych zadań tegoż punktu należy współpraca z Komisją Europejską oraz organami urzędowej kontroli państw UE w zakresie: wykrywania i zwalczania oszustw żywnościowych o charakterze transgranicznym, wymiany informacji za pomocą systemu iRASFF, współpracy z wojewódzkimi inspektoratami JHARS, Inspekcją Sanitarną, Inspekcją Weterynaryjną oraz Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Do tego dochodzi udział w spotkaniach międzynarodowych (m.in. grupy roboczej do spraw oszustw żywnościowych UE) oraz realizacja działań koordynowanych przez Komisję Europejską.

"W związku z zawartym porozumieniem, ustalono tryb wymiany informacji o nieprawidłowościach na rynku rolno-spożywczym oraz zaplanowano realizację wspólnych szkoleń i wymianę doświadczeń w zakresie zwalczania oszustw żywnościowych" - zapewnia KGP.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu