Bruksela przedstawi działania w sprawie cen nawozów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-02-2022,12:20 Aktualizacja: 10-02-2022,12:25
A A A

2 marca Komisja Europejska przedstawi zestaw działań, jakie mogą zostać podjęte w sprawie wysokich cen nawozów - zapowiedział na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa Janusz Wojciechowski, europejski komisarz do spraw rolnictwa.

Polityk podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za wystąpienie do KE z inicjatywą m.in. dopłat do nawozów. - Ceny nawozów to coś, co boli całą wieś, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie - podkreślił, dodając, że dzięki działaniom szefa rządu sprawa nabrała dużego rozmachu.

produkcja nawozów, Grupa Azoty, VAT na nawozy, tarcza antyinflacyjna

Grupa Azoty wytwarza nawozy na pełnych obrotach

Wytwarzamy nawozy na pełnych zdolnościach produkcyjnych i sprzedajemy wszystko - poinformowała Grupa Azoty. Jak oceniła, "rynek jest trudny". Po wprowadzeniu zerowego VAT na nawozy, spółka przewiduje, że dotychczasowe ceny netto...

Wojciechowski zaznaczył, że jest za tym, aby propozycje polskiego rządu i premiera zostały przedstawione. Przypomniał, że chodzi o zerowy VAT na nawozy, zwolnienie produkcji nawozów z ETS i dopłaty do nawozów. - Wierzę głęboko, że dzięki polskiej inicjatywie będzie to rozwiązanie dobre dla rolników całej UE - dodał.

Odnosząc się do sytuacji rynkowej polskich rolników, komisarz zwrócił uwagę na przyjętą niedawno ustawę wdrażającą dyrektywę o zwalczaniu nieuczciwych praktyk handlowych w obrocie towarami rolnymi. - Daje instrumenty prawne, żeby rolników bronić przed nadużyciami sieci handlowych czy generalnie odbiorców towarów rolnych - podkreślił.

Jak przypomniał, na bazie dyrektywy Hiszpania wprowadziła zakaz płacenia rolnikom cen poniżej kosztów produkcji. Jego zdaniem takie rozwiązanie mogłoby i powinno być wprowadzone w Polsce, choć wymaga to wysiłku i wprowadzenia wiarygodnego systemu określania kosztów produkcji.

- Zachęcam do myślenia w tym kierunku, ponieważ Polska ma bardzo skoncentrowany przemysł przetwórczy. (...) Przewaga tych zakładów nad rolnikami jest ogromna i wprowadzenie zasady powinno wzmocnić ochronę gospodarzy. Nie można się zgodzić, żeby rolnik miał płacone poniżej kosztów produkcji. To jest nieuczciwe, nie do zaakceptowania - powiedział komisarz.

VAT na żywność, nawozy, tarcza antyinflacyjna, Andrzej Duda

VAT na żywność, nawozy i gaz ostatecznie obniżony do zera

Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą od 1 lutego do 31 lipca VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa jest częścią tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0. Celem uchwalonej ustawy jest wprowadzenie czasowej...

Wojciechowski przypomniał też, że unijna rada ministrów do spraw rolnictwa poparła ostatnio przedstawioną przez niego propozycję tzw. rolnictwa węglowego. - Chodzi o płacenie w przyszłości rolnikom za to co robią za darmo - za dobre praktyki rolnicze, powodujące wiązanie CO2 w glebie - wyjaśnił. Wskazywał m.in. ekstensywny wypas na użytkach zielonych czy stosowanie naturalnego obornika.

Komisarz zauważył, że polski plan strategiczny dla rolnictwa powinien gospodarzy do takich rozwiązań przygotowywać. - Jestem otwarty na rozmowę i poprawę planu strategicznego w tym kierunku - zadeklarował.

Polityk zaznaczył też, że unijna polityka rolna zmieniła się i państwa członkowskie mają teraz dużo więcej do powiedzenia. - Bruksela nie narzuca wszystkiego. Plan strategiczny jest krajowy i wiele odpowiedzi na kluczowe pytania zależy od rządów państw - wytłumaczył. Wskazał np., że to od krajów UE zależy, kogo się uprawni do dopłat. - W Hiszpanii dopłaty dostaje tylko ten, którego dochody wynoszą co najmniej 25 proc. wszystkich - zachęcał Wojciechowski.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE