Bak pełen pestycydów. A paliwo w... spryskiwaczu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-02-2018,11:05 Aktualizacja: 26-02-2018,11:31
A A A

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z przejścia granicznego w Medyce (woj. podkarpackie) szybko połapali się, w jaki sposób 50-letni obywatel Ukrainy chce przemycić 80 litrów niewiadomego pochodzenia pestycydów.

Volkswagen, którym Ukrainiec chciał wjechać do Polski, zostało wytypowane do szczegółowej kontroli. - Podczas rewizji pojazdu funkcjonariusze stwierdzili, że zbiornik z płynem do spryskiwaczy został podłączony do pompy paliwowej. Okazało się, że to próba przemytu do Polski pestycydów, które zostały umieszczone w zbiorniku paliwa, zaś paliwo w zbiorniku na płyn do spryskiwaczy - opisuje st. rachm. Edyta Chabowska z podkarpackiej KAS.

Krajowa Administracja Skarbowa, kas, przemyt wina, wino bez polskich znaków akcyzy, podkarpacie

Wino bez akcyzy nie dojechało do odbiorcy. KAS przejęła 1,5 tys. litrów

Niemal 2 tysiące butelek przewożonego z Hiszpanii do Polski wina zabezpieczyli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu (woj. podkarpackie). Podczas prowadzonych kontroli na drodze...

Gdy nielegalne środki ochrony roślin wypompowano do specjalnego pojemnika, okazało się, że w volkswagenie przewożono w sumie 80 litrów.

- Mężczyzna liczył, że w ten nietypowy sposób uda mu się przemycić pestycydy przez granicę. To jednak nie pierwszy raz, kiedy funkcjonariusze podkarpackiej KAS wykryli taką przeróbkę samochodu. Z dokładnie takim samym przypadkiem mieli do czynienia miesiąc temu, kiedy na przejściu granicznym w Korczowej udaremnili przemyt mężczyźnie, który w zbiorniku paliwa usiłował wwieźć do Polski 60 litrów pestycydów - podaje Chabowska.

W ubiegłym roku mundurowi z podkarpackiej KAS udaremnili 127 przypadków przemytu środków ochrony roślin, zabezpieczając łącznie 643 kg i ponad 986 litrów.

Zawsze przy takich okazjach Krajowa Administracja Skarbowa przestrzega przed kupowaniem i stosowaniem pestycydów pochodzących z nielegalnych źródeł, ponieważ są to preparaty o nieznanym składzie i działaniu. Stosowanie ich to ryzyko obniżonej skuteczności zabiegu, gorszej jakości plonu, zniszczenia plantacji a także skażenia środowiska.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj