Arcybiskup o suszy i żniwach: ten rok nie zapowiadał się obiecująco

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-09-2020,20:00 Aktualizacja: 13-09-2020,22:24
A A A

Wszyscy musimy się uczyć odpowiedzialnego korzystania z dóbr, dlatego trzeba wspólnie wypracować nową równowagę pomiędzy rolnictwem, przemysłem i usługami - powiedział w niedzielę Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w czasie III Ogólnopolskiego Święta Wdzięczni Polskiej Wsi w Bralinie.

W uroczystościach dożynkowych wzięli udział przedstawiciele rządu na czele z premierem Mateuszem Morawieckim.

Susza trochę mniejsza, wody najbardziej brakuje uprawom kukurydzy

W całym kraju, mimo opadów, nadal utrzymuje się susza rolnicza. Największy deficyt wody zanotowano w woj. wielkopolskim i jest w zachodnio-północnej Polsce. Dotyka on przede wszystkim upraw kukurydzy - poinformował Instytut Uprawy...

W homilii abp Gądecki podkreślił wartość pracy na roli mówiąc, że bez rolnictwa nie rozwinęłaby się żadna ludzka cywilizacja.

Przyznał, że ten rok nie zapowiadał się dla rolników obiecująco.

- Bezśnieżna zima, wiosna bez opadów deszczu a w konsekwencji wysuszona ziemia były złym prognostykiem dla tegorocznych plonów. Na dodatek pojawiła się epidemia, a wraz z nią restrykcje w przemieszczaniu się, co w początkowej fazie prac polowych niejednemu rolnikowi utrudniało dotarcie do pól. Ale miłosierny Stwórca wysłuchał modlitwy rolników i ostatecznie prace polowe zakończyły się bardzo dobrymi zbiorami, za które trzeba Bogu dziękować - powiedział abp Gądecki.

Duchowny przestrzegł również przed chciwością, rozumianą, jako nieodparte dążenie do posiadania coraz więcej - nazywając taką postawę "pogonią za wiatrem, czyli marnowaniem energii". - Nie przynosi trwałych korzyści, poza chwilową przyjemnością towarzyszącą nabywaniu nowych rzeczy - powiedział kaznodzieja.

pomoc suszowo-covidowa, wsparcie dla rolnictwa, Podlaska Izba Rolnicza, arimr

Pomoc suszowo-cowidowa. Rolnicy mają wiele wątpliwości

Czy wysokość pomocy dla gospodarstw związanych z epidemią koronawirusa będzie tożsama z kwotą tzw. pomocy "suszowej"? To jedno z pytań, jakie stawiają rolnicy z Podlasia. W ich imieniu z wątpliwościami wystąpiła Podlaska Izba Rolnicza....

Zaznaczył, że przeciwieństwem chciwości jest "hojna miłość, umiejąca dzielić się z innymi - postawa prospołeczna". "Każdy czyn zmierzający do obdarowania i ubogacenia drugiej osoby lub wspólnoty przezwycięża chciwość (np. dzielenie się dobrami materialnymi, wspieranie ubogich, rodzin wielodzietnych, osób dotkniętych klęskami żywiołowymi itp.) - powiedział abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przestrzegł również przed wydawaniem pospiesznych osądów.

- Człowiek oczekuje wyraźnych granic między dobrymi a złymi, prawdą a błędem a następnie domaga się eliminacji chwastów. Z tego pragnienia wyrastają herezje, zmierzające do stworzenia Kościoła składającego się z samych świętych i czystych. Tego rodzaju pomysły niekiedy pociągają za sobą śmierć niewinnych osób - zwrócił uwagę abp Gądecki.

- Cierpliwość Boża wobec zła nie jest bynajmniej wyrazem Bożej tolerancji wobec zła - powiedział duchowny. Zaznaczył, że "Bóg czeka na marnotrawnego syna aż do ostatniej chwili".

asf w Niemczech, przypadek ASF, padły dzik, Niemcy, wirus ASF w Niemczech, afrykański pomór świń, padłe dziki, eksport

ASF w Niemczech to wielka niepewność na rynku wieprzowiny

Producenci tuczników nie mają powodów do zadowolenia. W Polsce mamy prawdziwy wysyp ognisk ASF oraz zagrożenie wystąpienie drugiej fali Covid-19. Całej branży trzody chlewnej od kilku dni towarzyszy duża niepewność po tym, jak w...

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że wolność musi zawsze iść w parze z odpowiedzialnością.

- My wszyscy musimy się uczyć odpowiedzialnego korzystania z dóbr, dlatego np. trzeba wspólnie wypracować nową równowagę pomiędzy rolnictwem, przemysłem i usługami, aby owszem nikomu nie zabrakło chleba i pracy, ale jednocześnie, by powietrze, woda i inne zasoby naturalne były chronione, jako dobra powszechne tzn., że konieczne jest kultywowanie i szerzenie jasnej świadomości etycznej - oświadczył abp Gądecki.

- Trzeba promować osobistą odpowiedzialność wraz ze społecznym wymiarem rolnictwa, bazującego na odwiecznych wartościach, takich jak gościnność, solidarność, dzielenie trudu pracy - powiedział Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj