Akcja "Pstrąg" dobiegła końca. Setki tysięcy ryb trafiło do rzek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Agata Tomczyńska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-04-2019,8:45 Aktualizacja: 15-04-2019,8:53
A A A

Prawie 700 tys. pstrągów potokowych zostało w kwietniu wypuszczonych do dolnośląskich rzek. Akcję ratowania ryb prowadzoną przez Polski Związek Wędkarski finansowo wspiera WFOŚiGW we Wrocławiu.

Jak poinformował Robert Borkacki, rzecznik Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, dobiegła końca akcja "Pstrąg". Wypuszczono około 700 tysięcy młodych ryb tego gatunku do Ścinawki, Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy, Białej Lądeckiej, Szybkiej i Dzikiej Orlicy.

rybacy, rybołówstwo, marek gróbarczyk, Morze Bałtyckie

Jest źle, a ma być jeszcze gorzej. Rybacy nie mają powodów do radości

Rybacy alarmują: z roku na rok zmniejsza się zasób ryb w Bałtyku - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Naszego Dziennika". Od lat nie może się odrodzić bałtycki dorsz, jedną z przyczyn może być masowy odłów śledzi i szprot,...

- Takie działania są konieczne z uwagi na liczne zagrożenia dla pstrągów, m.in. susze i niskie stany wód oraz zanieczyszczenia ściekami komunalnymi, z upraw rolniczych oraz ferm hodowlanych - tłumaczył Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Zagrożeniem dla tego gatunku ryb są także remonty w obrębie koryt rzek prowadzone z użyciem ciężkiego sprzętu, które niszczą siedliska. Pstrąg potokowy to gatunek ryb, który potrzebuje do życia czystej i chłodnej wody, szybkiego prądu i dna pokrytego kamieniami lub żwirem.

Jak poinformował WFOŚiGW, koszt tegorocznego zarybiania wyniósł 244 tys. zł, z czego 116 tys. zł to dotacja z funduszu. Dzięki tym środkom do rzek wypuszczono 100 tys. dwuletnich pstrągów i ok. 600 tys. "narybka", pochodzących z Ośrodka Hodowli w Ścinawce Średniej.

Rzecznik dodał, że od 2007 roku wędkarze przy wsparciu funduszu wypuścili łącznie do rzek i zbiorników wodnych blisko 10 milionów ryb, m.in. pstrągów potokowych, sandaczy, boleni, lipieni, świnek i brzan.

Członkowie Wałbrzyskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego zarybiali takie zbiorniki wodne jak Owiesno, Sudety, Witoszówka, Topola, Kozielno i Lubachów. Łączny koszt tych akcji to ponad 2,2 mln zł, z czego dotacja z WFOŚiGW we Wrocławiu wyniosła ponad 1,1 mln zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement