Składnikami odżywczymi można lepiej gospodarować. KE czeka na opinie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-06-2022,13:50 Aktualizacja: 20-06-2022,13:54
A A A

Do 26 sierpnia Komisja Europejska będzie prowadzić konsultacje w sprawie opracowania planu działania na rzecz lepszego gospodarowania składnikami odżywczymi - poinformował resort rolnictwa.

Ministerstwo wyjaśniło, że w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, strategii "Od pola do stołu", strategii na rzecz bioróżnorodności oraz w planie działania Unii Europejskiej dotyczącym gospodarki o obiegu zamkniętym zapowiedziano, że KE opracuje plan działania w zakresie lepszego gospodarowania składnikami odżywczymi (Integrated Nutrient Management Action Plan).

Copa-Cogeca, Europejski Zielony Ład, koszty produkcji rolnej, wojna w Ukrainie

Zielonego Ładu nie można wdrażać kosztem produkcji rolnej

Niekorzystne zjawiska atmosferyczne, galopująca inflacja i rosnące lawinowo koszty energii trapią europejskich rolników. W ocenie zrzeszającej ich organizacji Copa-Cogeca nie można zatem wdrażać Zielonego Ładu kosztem produkcji rolnej....

Dodano, że plan ma na celu osiągnięcie wyznaczonych celów na 2030 r. tzn. ograniczenia utraty składników odżywczych o co najmniej 50 proc., a tym samym ograniczenie stosowania nawozów o co najmniej 20 proc. przy jednoczesnym zapewnieniu, by nie doszło do pogorszenia żyzności gleby.

Resort przekazał, że w planie zintegrowanej gospodarki składnikami odżywczymi przeanalizowane zostaną pełne cykle azotu i fosforu i obejmie wszystkie elementy środowiska (powietrze, wodę, morze i glebę) oraz wszystkie istotne źródła zanieczyszczeń (np. rolnictwo, przemysł, obszary miejskie, odpady, energetykę, transport).

"Zgodnie z zapowiedzią KE, określone zostaną w nim luki w polityce, które uniemożliwiają wprowadzenie bardziej spójnego i zintegrowanego podejścia do ograniczania zanieczyszczenia w całym obiegu składników odżywczych" - wyjaśniono.

Jak dodano, przygotowane zostaną ramy działania na szczeblach unijnym, krajowym, regionalnym, co ma pozwolić na rozwiązanie problemu zanieczyszczenia składnikami odżywczymi u źródła, zwiększenie zrównoważonego charakteru rolnictwa i innych sektorów oraz stymulowanie rynków odzyskanych lub poddanych recyklingowi składników odżywczych.

Konsultacje prowadzone będą do 26 sierpnia, a więcej informacji dostępnych jest tutaj.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj