Sąd w Holandii skazał policjanta na miesiąc więzienia w zawieszeniu za strzelanie do 16-letniego rolnika

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Andrzej Pawluszek PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
02-12-2023,9:45 Aktualizacja: 02-12-2023,9:46
A A A

Policjant, który w lipcu ubiegłego roku strzelał do 16-letniego rolnika na traktorze podczas protestu rolników niedaleko Heerenveen w północnej Holandii, został skazany na karę miesiąca więzienia w zawieszeniu, a także 80 godzin prac społecznych - zdecydował w piątek sąd w Utrechcie. Sąd uznał funkcjonariusza za winnego usiłowania zabójstwa.

Zdarzenia z Heerenveen zbulwersowały opinię publiczną w Holandii. Podczas protestu rolników, którzy sprzeciwiali się rządowej strategii ograniczania emisji tlenku azotu, jeden z funkcjonariuszy policji oddał kilka strzałów w kierunku traktora, którym jechał 16-letni rolnik Jouke.

16-latek mógł zginąć

Policja zatrzymała traktorzystę, a następnie zamknęła go w areszcie w Leeuwarden na północy kraju. Przed budynkiem policji zgromadził się wówczas tłum rolników, żądający wypuszczenia zatrzymanego. "Nie rozumiem, dlaczego policjanci strzelali do niego, a nie w opony, przecież on mógł zginąć" – powiedziała mediom matka chłopca.

protest rolnikow w Holandii, ekolodzy, bydło, trzoda chlewna

Rolnicze protesty w Holandii największe w historii

Rolnicy w Holandii zorganizowali masowe protesty przeciwko likwidacji niemal połowy tamtejszych hodowli bydła i trzody chlewnej. Domagają się tego środowiska ekologiczne. Rolnictwo, zdaniem organizacji ekologicznych, negatywnie oddziałuje na...

Policja tłumaczyła na Twitterze (obecnej platformie X), że nastolatek próbował staranować policyjny radiowóz i funkcjonariusze oddali strzały ostrzegawcze. Media podały jednak, że w przedniej szybie traktora znalazły się ślady po kulach. Portal RTL Nieuws cytował świadków zdarzenia, którzy twierdzili, że policjanci strzelali na oślep, a traktor próbował odjechać.

Strzał z bliska do kabiny

„Podejrzany strzelił z niewielkiej odległości do kabiny traktora” – uzasadniał w piątek wyrok sędzia. „Musiał mieć świadomość, że mógł spowodować śmierć kierowcy” – podkreślił przewodniczący składu orzekającego. Policjant tłumaczył, iż obawiał się, że zostanie potrącony przez traktor.

Ze względów bezpieczeństwa funkcjonariusz wziął udział w posiedzeniu sądu za pośrednictwem łącza wideo, a jego głos został elektronicznie zniekształcony.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu