Rosja wstrzymała tranzyt towarów z Ukrainy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-01-2016,15:10 Aktualizacja: 05-01-2016,15:29
A A A

Rosja całkowicie wstrzymała tranzyt towarów przewożonych przez jej terytorium z Ukrainy - oświadczyło ministerstwo rozwoju gospodarczego i handlu w Kijowie. Oceniło, że działania Moskwy mają charakter dyskryminacyjny.

Natalia Mykolska, wiceminister rozwoju gospodarczego przekazała agencji Interfax-Ukraina, że tranzyt z jej kraju przez Rosję do innych państw został wstrzymany mimo obowiązujących od 1 stycznia regulacji, które zezwalają na tranzyt niektórych towarów m.in. przez terytorium Białorusi.

- Regulacje te nie działają. Towary nie idą i są zawracane. Tranzytu nie ma - powiedziała Mykolska. Z Ukrainy przez Rosję przewożone są głównie ładunki, których odbiorcą jest Kazachstan.

Od 1 stycznia w stosunku do Ukrainy władze na Kremlu wprowadziły cła przywozowe, przewidziane w stawkach celnych Unii Eurazjatyckiej. Od tego dnia Ukraina została też objęta embargiem, które obowiązuje na produkty żywnościowe z UE (wprowadzone przez Rosję w reakcji na zachodnie sankcje). Latem 2014 roku UE wprowadziła sankcje gospodarcze wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodniej Ukrainie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj