Rosja coraz ważniejszym graczem na rynku zbóż

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-11-2015,13:15 Aktualizacja: 18-11-2015,13:55
A A A

Rosja w bieżącym sezonie może pozostać czwartym eksporterem zbóż na świecie, a pierwszy raz w historii stać się drugim - po Stanach Zjednoczonych - największym sprzedawcą  pszenicy wyprzedzając Kanadę.

Międzynarodowej Rada Zbożowa w najnowszym raporcie informuje, że w sezonie 2015/16 Rosja wyprodukowała 100,6 mln t zbóż - donoszą analitycy BGŻ BNP Paribas. To tylko o 0,9 mln ton mniej niż przed rokiem.

Zdaniem analityków to znacznie mniejszy spadek niż oczekiwano przed kilkoma miesiącami. Jeszcze w kwietniu eksperci z MRZ zbiory zbóż w tym wielkim kraju szacowali zaledwie na niespełna 86 mln ton. Obawiano się wówczas, że mimo nieco większej powierzchni zasiewów, zbyt małe opady deszczu i problemy finansowe wielu producentów przyczynią się do sporego spadku plonów.

Rosyjskie Centrum Jakości Zbóż, rosyjskie służby celne, eksport zbóż

Ile zbóż sprzedała Rosja? Są spore rozbieżności

Rosyjskie Centrum Jakości Zbóż podało, że od 1 lipca do 23 października kraj sprzedał 14,6 mln ton zbóż, w tym 10,7 mln ton pszenicy. Dane handlowe dostarczane przez centrum znacznie różnią się jednak od podawanych przez...

Gdyby końcowe szacunki zbiorów były zbliżone do obecnej prognozy, to tegoroczna produkcja zbóż w Federacji Rosyjskiej byłaby trzecią najwyższą w historii po rekordowej (105 mln ton) w 2008 roku i tej sprzed roku.

Eksport zbóż z Rosji w sezonie 2015/16 oceniany jest na 31,7 mln ton (+4 proc.), co dałoby jej czwarte miejsce na świecie po Stanach Zjednoczonych, UE i tuż za Ukrainą z udziałem około 10 proc. Na sprzedaż ma trafić aż 31,5 proc. krajowej produkcji, czyli o ponad połowę więcej niż w innych krajach.

Pod względem wysyłek pszenicy określanych na 23,6 mln ton (+ 6 proc. r/r) Rosja może odpowiadać za blisko 16 proc. światowego eksportu. Wówczas wyprzedzi Kanadę i pierwszy raz w historii awansuje na drugie miejsce po Stanach Zjednoczonych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
KONGRES EKMA 2021