Rolnicy stoją w obliczu nowych wyzwań. Pierwsze plany WPR zatwierdzone

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-09-2022,10:45 Aktualizacja: 01-09-2022,10:49
A A A

Jesteśmy o krok bliżej wdrożenia nowej Wspólnej Polityki Rolnej na najbliższe 5 lat - stwierdził Janusz Wojciechowski, unijny komisarz do spraw rolnictwa. Według niego WPR ma m.in. wspierać długoterminowe bezpieczeństwo żywnościowe.

Komisja Europejska zatwierdziła pierwszy pakiet planów strategicznych Wspólnej Polityki Rolnej dla: Danii, Finlandii, Francji, Irlandii, Polski, Portugalii i Hiszpanii.

KPS dla WPR 20223-2027, Henryk Kowalczyk, Janusz Wojciechowski, dopłaty bezpośrednie

KE zatwierdziła polski Krajowy Plan Strategiczny dla WPR 2023-2027

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa poinformował, że KE zatwierdziła przygotowany przez Polskę Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. To ponad 25 mld euro, w tym 17 mld euro na płatności bezpośredni....

Polityk zaznaczył, że rolnicy stoją w obliczu wyzwań, takich jak gwałtowny wzrost kosztów produkcji spowodowany rosyjską napaścią na Ukrainę oraz letnia susza.

- Rolnictwo jest działalnością długoterminową i europejscy rolnicy muszą mieć jasne ramy prawne i finansowe na przyszłość - zaznaczył Wojciechowski. Zapewnia, że nowa WPR pomoże wspierać stabilne źródła utrzymania w rolnictwie i długoterminowe bezpieczeństwo żywnościowe poprzez wspieranie inteligentnego, konkurencyjnego, odpornego i zróżnicowanego sektora rolnego.

KE zwróciła uwagę, że nowa WPR zakłada bardziej wydajny i skuteczny sposób działania. "Państwa UE będą wdrażać krajowe plany strategiczne WPR, łącząc finansowanie z tytułu wsparcia dochodu, rozwoju obszarów wiejskich i środków rynkowych" - wskazano.

Zaznaczono, że opracowując swoje plany strategiczne WPR, każde państwo członkowskie dokonało wyboru spośród szerokiego zakresu interwencji na szczeblu UE, dostosowując je i ukierunkowując w taki sposób, aby odpowiadały one szczególnym potrzebom i warunkom lokalnym.

wprowadzania do obrotu produktów rolnych, Krajowy Plan Odbudowy, wsparcie dla rolnictwa

Jest projekt warunków wsparcia rolników z KPO

Stworzenie podstawy prawnej dla wdrożenia sprawnego, efektywnego i szeroko dostępnego systemu wsparcia rolników na tworzenie miejsc do przetwarzania, przechowywania i sprzedaży produktów rolnych - wynika z opublikowanego projektu...

Przypomniano, że KE ocenia, czy każdy plan przyczynia się do realizacji 10 kluczowych celów WPR, które dotyczą wspólnych wyzwań środowiskowych, społecznych i gospodarczych. W latach 2023–2027 WPR skorzysta z finansowania w wysokości 270 mld euro.

Według KE od 86 do 97 proc. krajowej wykorzystywanej powierzchni użytków rolnych będzie uprawianych z zastosowaniem norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska.

Poinformowano, że w związku z rosyjską agresją na Ukrainę i obecnym gwałtownym wzrostem cen towarów KE zwróciła się do państw członkowskich o wykorzystanie wszystkich możliwości przewidzianych w ich planach strategicznych WPR, aby wzmocnić odporność sektora rolnego w celu promowania bezpieczeństwa żywnościowego.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu