Polskie smakołyki wśród najlepszych produktów we Francji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-09-2016,11:30 Aktualizacja: 25-09-2016,11:34
A A A
 
W Paryżu odbyła się promocja najnowszego wydania Guide des Gourmands (przewodnika smakoszy), polecającego najlepszych - według wydawców, ale nie tylko - dostawców produktów spożywczych. Wśród nich dwie polskie perełki. 
 
Guide des Gourmands uważany jest za jeden z najbardziej wiarygodnych, gdyż jego redaktorka Elisabeth de Meurville, znana we Francji dziennikarka gastronomiczna, szanowana jest za obiektywizm i niepodatność na wpływy marketingu. Pani de Meurville powiedziała PAP, że jej dewizą jest zawołanie - "najważniejsze to spróbować". - Na przekór temu, co wpajali w nas rodzice, przy stole trzeba być wybrednym - dodała.

Małopolska Rada do spraw Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego, Lista Produktów Tradycyjnych

Kolejne małopolskie smakołyki mają być chronione

Małopolska Rada do spraw Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego na ostatnim posiedzeniu pozytywnie zaopiniowała wszystkie 10 wniosków złożonych przez lokalnych wytwórców o wpisanie na listę ich wyrobów....
 
Jej ekipa przez cały rok jeździ po Francji, by odkryć i promować rzemieślników kontynuujących i rozwijających tradycję 
produktów regionalnych.
 
W przewodniku figurują dwa polskie adresy. Wytwórnia przetworów z jarzyn i owoców Krokus ("ich borówki i wiśnie to niebo w gębie" - powiedziała pani de Meurville) oraz Sądecki Bartnik, którego miód słonecznikowy jest szczególnie polecany.
 
"Najlepsi spośród najlepszych" wyróżniani są "złotymi kogutami". Jest wśród nich cukiernik wyrabiający ciasteczka i biszkopty bez żadnych sztucznych barwników i konserwantów, masarz przygotowujący suszoną szynkę z wieprzowiny pirenejskiej, producent foie gras, czyli wątroby z forsownie tuczonych gęsi i kaczek. Odznaczenie przyznano również małżeństwu z Normandii za ich zadziwiające aromatem i finezją soki, syropy, wina i nalewki z dzikiego bzu.
 
Przedmowy do przewodnika piszą znani kucharze. Przewodnik smakoszy wychodzi co roku od blisko 30 lat, ostatnio dostępny jest również w internecie. Poleca 2000 adresów we Francji i w innych krajach Europy.
Poleć
Udostępnij