Polacy są bardzo zapracowani

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-04-2015,8:15 Aktualizacja: 14-04-2015,8:48
A A A
W Unii Europejskiej najwięcej czasu w pracy spędza się w Grecji - wynika z raportu Komisji Europejskiej. Jest to także kraj o najwyższej w Unii stopie bezrobocia. Drudzy wśród najbardziej zapracowanych są Polacy. 
 
Jak wynika z danych Eurostatu, przy uwzględnieniu zarówno zatrudnionych na pełen etat, jak i samozatrudnionych średni czas pracy w podstawowym miejscu pracy w Grecji to 43,9 godzin tygodniowo, a w Polsce 42,5. Z kolei najmniej czasu w pracy spędzają Finowie i Francuzi - średnio po 39,5 godz. w tygodniu. 
 
"Bezrobocie w całej UE i większości państw członkowskich powoli spada z wysokich poziomów" - napisano w kwartalnym raporcie Komisji Europejskiej, opublikowanym w poniedziałek. Z danych wynika, że pracy nie ma około 23,9 mln mieszkańców Wspólnoty.
 
Komisja zwraca uwagę, że w trzecim kwartale 2014 r. po raz pierwszy od 2009 r. spadła stopa bezrobocia długoterminowego, czyli odsetek osób, które pozostają bez pracy dłużej niż rok.
 
"Wciąż jednak około połowy bezrobotnych w UE, czyli ok. 12,4 mln ludzi, jest bez pracy przez rok i dłużej, a spośród nich ponad 6 mln dłużej niż dwa lata" - zaznaczono w raporcie.
 
Z aktualnych danych Eurostatu wynika, że stopa bezrobocia w Grecji wynosi 26, a w Polsce 7,8 proc. wobec średniej unijnej 9,8 proc. Najniższe bezrobocie w UE jest w Danii (4,9 proc.), Austrii (5,3 proc.), Czechach i Wielkiej Brytanii (5,5 proc.).
Poleć
Udostępnij