Kontyngent na kukurydzę z Ukrainy już wyczerpany

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
25-01-2017,13:35 Aktualizacja: 25-01-2017,14:10
A A A

Unijni importerzy wykorzystali już tegoroczny preferencyjny kontyngent taryfowy dla kukurydzy z Ukrainy w wysokości 450 tys. ton. Limit dostępnego ziarna wyczerpano w pierwszych dniach stycznia.

Podobnie było na początku ubiegłego roku, kiedy to już na samym początku nowego roku wykorzystano całą kwotę - wówczas w wysokości 400 tys. ton. Handlowcy wyczerpali też dotychczas ponad połowę tegorocznego kontyngentu dla pszenicy - informuje FAMMU/FAPA.  

ukraina, rzepak, zbiory rzepaku, produkcja rzepaku, oleiste

Na Ukrainie zbiorą więcej rzepaku

Pogoda jesienią sprzyjała na Ukrainie siewom rzepaku ozimego. Zdaniem ekspertów areał pod zbiory w 2017 roku może wzrosnąć do nawet 844 tysięcy hektarów. Do rzepakowych żniw pozostało jeszcze wiele miesięcy, ale wczesne prognozy...

W tygodniu kończącym się 6 stycznia limit dla tego gatunku zboża był wykorzystany w 59,4 proc. (ok. 570,3 tys. ton). W niewielkim stopniu wyczerpano natomiast kwotę dla jęczmienia - zaledwie 2,2 proc. (6 tys. ton).

W kwietniu 2014 r. Unia Europejska otworzyła unijne kontyngenty taryfowe na przywóz niektórych zbóż z Ukrainy, a w listopadzie 2015 roku wyznaczyła ich wysokości na kolejne lata. Przed rokiem były takie same jak w 2015 r., ale od bieżącego będą wzrastać.

Niewykluczone, że obowiązujące limity zostaną jeszcze podwyższone. Jak podaje Agra Net, Bruksela proponuje zwiększenie dotychczasowego kontyngentu dla kukurydzy o 650 tys. ton, a pszenicy o 100 tys. ton.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj