Hiszpania. W importowanych truskawkach znów wykryto wirusa wywołującego chorobę wątroby

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Zatyka PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
19-03-2024,9:40 Aktualizacja: 19-03-2024,9:45
A A A

Władze sanitarne Hiszpanii po raz kolejny wykryły wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A) w ładunku marokańskich truskawek - poinformował w poniedziałek Związek Rolnictwa i Hodowli (ULR) z Walencji.

“W nowej dostawie truskawek z Maroka wykryto wirusa WZW typu A. To drugi z rzędu taki przypadek w ciągu zaledwie dziewięciu dni” - napisała w komunikacie dyrekcja ULR.

Stowarzyszenie hiszpańskich rolników wezwało władze państwowe i kierownictwo UE "do działań służących zagwarantowaniu bezpieczeństwa zdrowotnego" konsumentów.

hiszpania, protest rolników, żywność, rozdawanie żywności

Hiszpania. Protestujący rolnicy rozdają swoją żywność. Chcą pokazać jej przewagi nad produktami z importu

Tysiące protestujących przeciwko polityce hiszpańskiego rządu rolników zablokowało we wtorek drogi i ulice miast w kilku regionach. W Madrycie plantatorzy zmienili formę protestu, rozdając ludności warzywa i owoce. Jeden z największych...

Według hiszpańskiej organizacji konsumentów FACUA, w piątek w ramach systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF) wykryty został wirus WZW typu A w dostawie truskawek z Maroka. W trakcie postępowania w ramach RASFF, jak podała organizacja, wskazano w związku z tym na "poważne zagrożenie" dla zdrowia publicznego.

Władze FACUA podały, że w dalszym ciągu nie wiadomo, z którego regionu Maroka pochodziły truskawki z wirusem. Nieznana jest też marka, pod którą owoce trafiły na hiszpański rynek.

Według władz hiszpańskiej organizacji konsumentów, niebezpieczne dla zdrowia truskawki miały podobno trafić też "do innych państw UE". "Skąpe informacje z systemu RASFF wzbudzają podejrzenia co do wszystkich truskawek z Maroka" - napisała dyrekcja FACUA.

Po wykryciu w Hiszpanii 9 marca pierwszego przypadku wirusa WZW typu A w truskawkach z Maroka władze w Rabacie poinformowały, że przeprowadziły szczegółowe badania laboratoryjne. Wynika z nich, jak dodały, że na plantacji, z której pochodziły, nie stwierdzono żadnego przypadku skażenia owoców, wody lub zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu A któregoś z pracowników.

Poleć
Udostępnij