Embargo Węgrom niestraszne. Handlują z Rosją jak dawniej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
24-04-2019,15:55 Aktualizacja: 24-04-2019,16:08
A A A

Węgierskie firmy mimo embarga z powodzeniem startują w rosyjskich przetargach państwowych, które umożliwiają współpracę gospodarczą z krajami Unii Europejskiej - oświadczył w środę przedstawiciel węgierskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu.

Komisarz resortu ds. rozwoju i koordynacji rynków zagranicznych Gyula Budai ocenił w komunikacie, że jest istotne, by utrzymała się i wzmacniała współpraca z Rosją w sferach nieobjętych rosyjskim embargiem i unijnymi sankcjami.

korea północna, chiny, sankcje międzynarodowe, sprzedaż owoców morza, Radio Wolna Azja

Handel kwitnie mimo sankcji

Mimo obowiązujących sankcji międzynarodowych handel na granicy Korei Płn. z Chinami kwitnie. Wbrew zakazom sprowadzane są m.in. owoce morza - podał południowokoreański dziennik "Dzoson Ilbo", powołując się na informacje Radia Wolna Azja...
Jako udane przykłady startu węgierskich firm w rosyjskich przetargach Budai wymienił np. wygranie jesienią zeszłego roku przez spółkę Hunland Trade przetargu na dostawę tysiąca cielnych jałówek Holstein. Zwierzęta kupiło gospodarstwo mleczne na wyspie Sachalin. Jak dodał Budai, do transportu krów są potrzebne specjalne samoloty, które startują z Budapesztu i Amsterdamu.

Powiedział też, że w zeszłym roku dwie węgierskie firmy dostarczyły do Rosji ponad 8 tys. zwierząt hodowlanych o wartości prawie 10 mln dolarów. Jak zaznaczył, transportu tych zwierząt nie zakazuje rosyjskie embargo.

Według komisarza ministerstwo udziela wszelkiej możliwej pomocy węgierskim firmom rolniczym, które osiągają w tej dziedzinie podobne sukcesy.

Budai powiedział, że niedawno w rosyjskiej prasie pojawiły się doniesienia o możliwym zaostrzeniu rosyjskiego embarga, co jego zdaniem bardzo dotknęłoby Węgry.

główny lekarz weterynarii, BSE, gąbczasta encefalopatia, bydło

Białoruś zniosła ograniczenia dla polskiej wołowiny w związku z BSE

Główny lekarz weterynarii poinformował, że Białoruś zniosła ograniczenia importowe wprowadzone w związku z wystąpieniem na terytorium Polski atypowej formy przypadku gąbczastej encefalopatii bydła (BSE). "Decyzją Departamentu Nadzoru...

Zaznaczył, że z węgierskiego punktu widzenia istotne są nie tylko dostawy do Rosji zwierząt hodowlanych, ale także jaj wylęgowych oraz grochu siewnego.

W lutym media opublikowały ocenę ministerstwa gospodarki Rosji, które oszacowało, iż Rosja straciła w 2018 roku ok. 6,3 mld USD na sankcjach i ograniczeniach handlowych nałożonych na nią przez inne kraje. Największe straty - 2,4 mld USD - spowodowały ograniczenia nałożone przez UE.

Sankcje wobec Rosji Unia Europejska nałożyła w 2014 roku w związku z aneksją Krymu i agresją na wschodzie Ukrainy; w odpowiedzi Rosja wprowadziła embargo na wiele produktów żywnościowych z UE.

W lutym media w Rosji podały, że Federalna Służba Celna (FTS) zaproponowała rozszerzenie tego embarga o kolejne produkty, m.in. oliwki, soki i dżemy czy konserwy mięsne i rybne.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj