Rafinerie obniżą ceny, na stacjach paliw szansa na przecenę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac), e-petrol.pl | redakcja@agropolska.pl
16-10-2015,12:35 Aktualizacja: 16-10-2015,13:01
A A A

Na hurtowym rynku paliw znów mamy do czynienia z obniżkami. Krajowe rafinerie oferują do sprzedaży benzynę w cenie oscylującej wokół tegorocznego minimum.

Równie tanio sprzedają olej napędowy. Spadki w sprzedaży hurtowej mogą zaowocować przyjemną z punktu widzenia kierowców przeceną na stacjach benzynowych - twierdzą analitycy.

Od początku tygodnia PKN Orlen oraz Grupa Lotos czterokrotnie zmieniały cenniki paliw w hurcie.

produkcja biodiesla, biopaliwa, oil world

Spada produkcja biodiesla. Ale paliwa na pewno nie zabraknie

W 2015 roku światowa produkcja biodiesla będzie niższa niż przed rokiem, ale wciąż będzie bardzo wysoka - prawdopodobnie druga najwyższa w historii. W bieżącym roku zostanie przerwany trwający od kilku lat trend wzrostu globalnej produkcji biopaliw...
Średnia cena benzyny bezołowiowej u polskich producentów wynosi obecnie 3342,60 zł netto za 1000 litrów - to o 118 zł taniej, niż na koniec pierwszego tygodnia października.

Jeszcze bardziej, bo aż o 140 zł potaniał olej napędowy, aktualnie w hurcie paliwo to jest zaledwie o 13 zł droższe od benzyny. Dziś jego średnia cena wynosi 3329 zł - to zaledwie 70 zł powyżej tegorocznego minimum.

Z analizy detalicznych cen paliw w Polsce przeprowadzonej przez e-petrol.pl w środę (14 października) wynika, że po raz kolejny, ale już nieznacznie, potaniały benzyny - średnia cena bezołowiowej 95 wynosi w tym tygodniu 4,44 zł za litr, to grosz mniej niż w ubiegłym tygodniu.

Olej napędowy podrożał w tym samym okresie o 3 grosze i kosztuje średnio w kraju 4,29 zł. Również trzygroszowa zmiana średniej ceny objęła autogaz, za litr którego kierowcy płacili w tym tygodniu 1,85 zł.

paliwo_rolicze_oszusci

Rolnicy, uważajcie na lewe paliwo!

Ministerstwo Finansów ostrzega: na terytorium Polski zaobserwowano nasilenie zjawiska oszustw w obrocie paliwami. Nabywcami paliwa od oszustów mogą być – zdaniem resortu – w coraz większym stopniu rolnicy, zazwyczaj...
Z prognoz e-petrol.pl wynika, że w sobotę i wtorek zarówno PKN Orlen jak i Grupa Lotos wprowadzą zmiany do swoich cenników hurtowych. Benzyny mogą w sumie do połowy przyszłego tygodnia potanieć o kilkanaście zł na 1000 litrów.

Na niemal niezmienionym poziomie powinien pozostać olej napędowy. Korekta cen przez producentów paliw być może nie od razu przeniesie się na stacje tankowania, ale z pewnością wzmocni zaplanowane przez operatorów stacji paliw obniżkowe ruchy cen na pylonach.

Z najnowszej analizy cen paliw e-petrol.pl wynika, że już po niedzieli najpopularniejszą benzynę bezołowiową średnio powinniśmy tankować średnio po 4,37-4,46 zł za litr, podczas gdy za olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym wydadzą 4,25-4,34 zł/l.

Na obniżki nie ma co liczyć natomiast w przypadku autogazu - w przyszłym tygodniu średnio za litr tego paliwa będzie się płacić 1,83-1,94 zł.

Nadpodaż znowu w centrum uwagi

Odbicie obserwowane na rynku naftowym w pierwszych dniach października zostało zahamowane. Przewagę na giełdzie naftowej w Londynie odzyskali sprzedający  i notowania ropy Brent po spadkowym tygodniu wróciły w rejon 50 dolarów. 

ceny_paliw

Obniżki cen na stacjach paliw

Mijający tydzień był kolejnym z rzędu, gdy paliwa na stacjach taniały. Co więcej, kierowcy nadal nie muszą bać się podwyżek - zapewniają eksperci z e-petrol.pl oraz BM Reflex. Ich zdaniem do końca wakacji ceny paliw mogą potanieć jeszcze nawet o...
Dzisiaj przed południem cena surowca utrzymuje się nieznacznie powyżej tego poziomu, a jeszcze w ubiegły piątek za baryłkę ropy płacono nawet 4 dolary więcej.

Argumentów za korektą ostatnich zwyżek dostarczyły prognozy Międzynarodowej Agencji Energetycznej, według których rynek naftowy będzie musiał zmagać się z nadpodażą przez cały przyszły rok. Eksperci MAE przypomnieli o gotowości Iranu do zwiększenia dostaw ropy.

Scenariusz, w którym z Iranu na światowe rynki trafia większa ilość surowca uprawdopodabnia wyrażona w tym tygodniu zgoda tamtejszego parlamentu na warunki porozumienia z partnerami międzynarodowymi w sprawie prowadzonego przez władze w Teheranie programu nuklearnego.

Także po stronie popytu sytuacja na rynku naftowym nie wygląda optymistycznie, o czym świadczy choćby wyraźny wzrost zapasów ropy odnotowany za oceanem.

Oprac. Gabriela Kozan, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich