Komisarz UE ds. rolnictwa: Brexit to około 12 mld euro mniej w budżecie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
02-03-2019,9:00 Aktualizacja: 02-03-2019,9:12
A A A

Brexit oznacza ubytek składek na ok. 12 mld euro, więc istnieje konieczność znalezienia środków, aby tę lukę zapełnić. Są państwa, które nie chcą zwiększenia składek, ale będziemy je przekonywać, by zmieniły zdanie - mówił w piątek w Jasionce (Podkarpackie) komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju wsi Phil Hogan.

Hogan jest gościem odbywającego się w podrzeszowskiej Jasionce Europejskiego Forum Rolniczego, które poświęcone jest m.in. Wspólnej Polityce Rolnej (WPR) UE w nowej perspektywie finansowej. Wydarzenie potrwa do soboty.

krzysztof jurgiel, phil hogan, pomoc dla producentów trzody chlewnej, asf, prow 2014-2020

Hogan zapewnia Jurgiela, że znajdzie się pomoc dla producentów trzody

Sprawa unijnych rekompensat dla rolników ponoszących straty z powodu afrykańskiego pomoru świń była jednym z tematów omawianych przez Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa z Philem Hoganem, komisarzem ds. rolnictwa UE. -...

Hogan zaznaczył, że budżet przyszłej WPR jest zabezpieczony w wysokości 95 proc. obecnego. - Będziemy ostro walczyć o pozostałe 5 proc. tak, by budżet nowej WPR był taki sam, jak w obecnej perspektywie - dodał.

Zdaniem komisarza Brexit oznacza "komplikację", ale Hogan wyraził nadzieję, że w ciągu 2 tygodni uda się znaleźć "zdroworozsądkowe rozwiązania".

- Chcemy rozwiązań, które będą dobre dla wszystkich stron. Musimy pamiętać, że jesteśmy silniejsi, kiedy współpracujemy, kiedy jesteśmy razem, a nie stoimy osobno - mówił.

Hogan zwrócił uwagę, że w nowej perspektywie finansowej będzie przeznaczonych 11 mld euro m.in. na innowacje i dodatkowe badania naukowe i rozwojowe. - Chcemy, żeby z tych pieniędzy korzystali rolnicy; szczególnie mali i średni farmerzy - powiedział.

Hogan przypomniał, że WPR jest najstarszą polityką UE i "najbardziej udaną". Jego zdaniem, jednym z nowych zadań UE, w ramach WPR, będzie eksport żywności na cały świat. Mówiąc o nowej perspektywie UE Hogan zapewnił, że jego celem jest "płynne" przejście do nowego budżetu.

Jak zaznaczył komisarza UE ds. rolnictwa, nowe wyzwania w WPR skupiają się na trzech celach: środowiskowym, gospodarczym i społecznym.

Hogan podkreślił także, że rolnicy nie powinni ignorować środowiska i zmian klimatycznych. W jego ocenie, politycy muszą znaleźć odpowiedzi także na te wyzwania.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu