Ruszył nabór wniosków o dopłaty do materiału siewnego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-05-2023,13:10 Aktualizacja: 26-05-2023,13:12
A A A

Do 25 czerwca potrwa nabór wniosków o przyznanie dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Ruszył 25 maja.

„Od tego roku wprowadzone zostały odrębne stawki dla ekologicznych sadzonek i ziarna. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie” – podkreśla Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

To w jej biurach powiatowych można bezpośrednio złożyć wnioski, jak też poprzez przesyłkę rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej. Ponadto wniosek można wysłać przez platformę ePUAP lub korzystając z usługi mObywatel na stronie gov.pl.

materiał siewny, nasiona, kwalifikat, wir, dopłaty

Rolników nie stać na drożejący materiał siewny. Osiągnięty postęp pójdzie na marne?

Bez zwiększenia puli pieniędzy na dopłaty do materiału siewnego rolnicy - z uwagi na wzrastające ceny jego zakupu i taniejące zboża - będą prawdopodobnie odstępować od nabywania kwalifikatu. A to będzie miało poważne konsekwencje. Na problem...

Jak podkreśla ARiMR, o dofinansowanie mogą ubiegać się rolnicy, którzy znajdują się w ewidencji producentów lub gospodarstw. Środki przyznawane są do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych następującymi gatunkami roślin uprawnych:

- zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;

- rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;

- ziemniak.

„Dopłatami nie są objęte uprawy przeznaczone na przedplon lub poplon. W zeszłym roku rolnicy złożyli ok. 65 tys. wniosków o dopłaty do materiału siewnego” – podsumowuje Agencja, zachęcając do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami (tutaj).

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij