Sensosafe Pöttingera – kolejna odsłona

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Tomasz Bujak | bujak@rpt.pl
25-06-2020,13:25 Aktualizacja: 05-07-2020,12:48
A A A

Pöttinger w 2017 r. ogłosił, że posiada system wykrywający małe zwierzęta ukryte w koszonym łanie. Ma on na celu ograniczenie okaleczania czy uśmiercania ukrytych w trawie małych zwierząt, jak i ograniczenie zanieczyszczenia paszy ich truchłem.

Przypomnijmy, że Sensosafe to system wspomagający wykrywanie i ochronę dzikich zwierząt, przebywających na polu czy łące, przed wpadnięciem pod kosiarkę. Pöttinger obecnie wprowadził dwa warianty tego rozwiązania: pierwszy system jest przeznaczony do pracy z kosiarką czołową. Drugi zaś jest z rozkładaną ramą pośrednią, z czujnikami - ma na celu ochronę zwierząt podczas prac prowadzonych z kosiarką boczną.

Podwozie ślizgowe Flowtast Pöttingera

Podwozie ślizgowe Pöttingera - Flowtast. Co to jest i czy się opłaca?

Inżynierowie z Pöttingera wprowadzili ciekawą innowację. Jest nią opcja płyty ślizgowej, która umożliwia łatwe poruszanie się i wykonywanie zabiegów na terenach podmokłych. Płyta ślizgowa zastępuje wtedy układ jezdny. Dzięki...

System wykrywa poprzez czujniki optyczne

Umieszczona przed nią rama z czujniki optyczne. Są one umieszczone bezpośrednio na kosiarce, albo na ramie pośredniej. W przypadku pracy z kosiarką czołową - sygnał o obecności zwierzęcia zostaje wysłany do układu hydraulicznego kosiarki, co powoduje szybkie uniesienie maszyny zawieszanej przed ciągnikiem, jak i pojawienie się w kabinie ostrzegawczego sygnału dźwiękowego. Dzięki niemu operator może szybko zatrzymać ciągnik.

W wersji z kosiarką tylną boczną, czujniki są umieszczone na ramie kilka metrów przed kosiarką. W razie wykrycia małego zwierzęcia – pojawia się w kabinie ostrzegawczy dźwięk. Operator wie dzięki niemu o obecności żywej przeszkody i ma dość czasu na zatrzymanie ciągnika albo uniesienie kosiarki i uratowanie ukrytego w trawie zwierzęcia.

Brak zwierzęcych zanieczyszczeń w paszy

Austriacka firma zawsze oferowała rozwiązania mające na celu m.in. wysoką jakość paszy. Również i tym razem, dzięki Sensosafe, można zebrać wysoki pierwszy pokos, bez narażania schowanych w trawie młodych, spłoszonych i wystraszonych dzikich zwierząt na śmierć bądź kalectwo, a paszę na zanieczyszczenia rozkładającym się truchłem.

Inżynierowie z Pöttingera opracowali system wspomagający wykrywanie zwierząt. Jak podaje producent - system Sensosafe to pierwszy tego typu system na świecie wyposażony w czujniki optyczne. Działają one także w świetle dziennym i w dużym nasłonecznieniu. Optyczny pasek czujnika jest montowany bezpośrednio na kosiarce przedniej i/lub na pasku pośrednim, odpowiadającym za detekcję zwierząt obecnych w pasie roboczym kosiarki bocznej.

Obecnie producent testuje powyższe rozwiązania.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj