Kontrola przepływu masy - srebro Agritechnica 2015

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Prof. Jacek Przybył, UP w Poznaniu
31-01-2016,15:35 Aktualizacja: 31-01-2016,13:47
A A A
Automatyczny system kontroli przepływu masy kombajnu Claas Lexion otrzymał srebrny medal targów Agritechnica 2015.
 
Operatorzy kombajnów hybrydowych często obawiają się zatorów i wynikających z tego strat czasu, przez co możliwości techniczne tych maszyn nie są w pełni wykorzystywane. Opracowany przez firmę Claas automatyczny system sterowania przepływem skoszonej masy ma funkcje ostrzegania i kontroli, dzięki którym możliwe jest maksymalne wykorzystanie przepustowości kombajnu.
 
System ciągle porównuje odczyty z czujników, od zespołu żniwnego do rozdrabniacza słomy, m.in. grubość warstwy materiału na przenośniku pochyłym i prędkość obrotową bębna młócącego, z maksymalnymi wartościami przepustowości dla danego podzespołu, a także maksymalne wartości poślizgu dla układów napędowych. Przekroczenie wartości granicznej jednego z parametrów wywołuje sygnał alarmowy.

Claas Multi Crop Cracker MCC MAX - srebro Agritechnica 2015

Sieczkarnia polowa rozdrabnia ziarna kukurydzy za pomocą corncrackera, co sprawia, że zawarte w tej roślinie składniki energetyczne i odżywcze są łatwiej przyswajalne przez bydło i lepiej wykorzystane w instalacjach do produkcji biogazu. MCC MAX to...
 
Sposób, w jaki system sterowania przepływem masy zareaguje na alarm, jest trzystopniowy i zależy od zakresu przekroczenia wartości granicznej. W pierwszym zakresie przekroczenia nastawy informacja o tym kierowana jest do operatora kombajnu, w drugim następuje automatyczne zmniejszenie prędkości roboczej lub nawet natychmiastowe zatrzymanie zespołu żniwnego, a w trzecim wyłączenie głównego napędu.
 
Dzięki temu system umożliwia wykorzystanie maksymalnej wydajności kombajnu bez ryzyka powstawania zapchań, zarówno np. przy dużej szczelinie roboczej zespołu młócącego podczas zbioru rzepaku, jak i podczas pracy z małą prędkością obrotową bębna młócącego podczas omłotu zboża z długą słomą.
 
Zastosowanie systemu kontroli przepływu masy zwiększa wykorzystanie kombajnu, skróceniu ulega czas przestojów oraz maleje ryzyko konieczności wykonywania napraw.
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie RPT
4/2024

Polska premiera siewnika Amazone Precea TCC 9000

Tendencje na światowym rynku techniki rolniczej

Jak powstał agregat do pasowej uprawy konopi?

John Deere współpracuje ze SpaceX

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu