Żołnierze i policjanci na dziki. Chcą przywrócenia służb do polowań

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-08-2020,16:05 Aktualizacja: 24-08-2020,16:09
A A A

O przywrócenie realizacji odstrzałów przez tzw. doraźne zgrupowania zadaniowe, sformułowane z posiadających uprawnienia do wykonywania polowania policjantów, pograniczników, strażaków lub - w innym wariancie - z żołnierzy wystąpiła NSZZ RI "Solidarność".

Taki wniosek 19 sierpnia rolnicza "S" przekazała ministrom obrony narodowej - Mariuszowi Błaszczakowi oraz spraw wewnętrznych i administracji - Mariuszowi Kamińskiemu (a do wiadomości - premierowi Mateuszowi Morawieckiemu).

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, asf, wirus asf, asf na Lubelszczyźnie, trzoda chlewna, ognisko asf

ASF w Lubelskiem. Służby mundurowe pomogą zwalczać chorobę

Służby weterynaryjne w województwie lubelskim zmagają się z epidemią ASF. Sytuacja jest poważna, ponieważ na 55 wszystkich ognisk w Polsce, tylko w tym województwie potwierdzonych zostało aż 38. Zespół Doradczy do Spraw...
Jest on następstwem innego wniosku organizacji, przedłożonego głównemu lekarzowi weterynarii podczas spotkania 13 sierpnia z rolnikami z terenów Lubelszczyzny i Podkarpacia, objętych ASF.

"Doraźne zgrupowania zadaniowe, wprowadzone ustawą z 20 grudnia 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, która weszła w życie 31 stycznia 2020 roku (tzw. specustawa), są ważnym, chociaż niewykorzystywanym narzędziem do walki z ASF" - przekonuje rolnicza "Solidarność".

Jak wynika z uzyskanych przez Związek informacji, w ramach odstrzałów sanitarnych organizowanych z wykorzystaniem mundurowych, odbyło się zaledwie 12 polowań, podczas których pozyskano jedynie 34 dziki. A dodatkowo tylko w jednym przypadku  utworzono zgrupowanie złożone z żołnierzy Wojska Polskiego, pozostałe zgrupowania składały się z funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.

Teraz już w ogóle nie ma o tym mowy, bo z 1 kwietnia br. - ze względu na zagrożenie związane z epidemią COVID-19 - ministrowie spraw wewnętrznych i administracji oraz obrony narodowej zawiesili możliwość prowadzenia odstrzałów sanitarnych przez doraźne zgrupowania zadaniowe.

odstrzał sanitarny dzików, walka z asf w polsce, Główny Inspektorat Weterynarii, lech sprawka

Będzie dodatkowy odstrzał dzików w związku z ASF

Lech Sprawka, wojewoda lubelski zdecydował o dodatkowym odstrzale ponad 5 tys. dzików w regionie, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się ASF. W polowaniach pomóc mają służby mundurowe wyposażone w drony. W bieżącym roku w woj....
"Tym samym państwo pozbawiło się bardzo ważnego narzędzia wspomnianej specustawy w walce z ww. wirusem, a rolników postawiło przed wizją bankructwa gospodarstw, gdyż państwo nie radzi sobie z odstrzałem dzików (nota bene będących własnością Skarbu Państwa), które są głównym wektorem przenoszenia choroby, mimo że ustawodawca dał  nowe narzędzia prawne do skutecznej realizacji odstrzałów" - przekonuje w przywołanym piśmie do szefów resortów przewodnicząca NSZZ RI "Solidarność" Teresa Hałas.

Zwraca uwagę, że sytuacja związana z ASF w ocenie rolników jest dramatyczna, o czym świadczą liczby: 3 tys. przypadków u dzików w tym roku i prawie 8,5 tys. znalezionych padłych dzików.

"Ponawiając w podsumowaniu powyższy wniosek o uruchomienie realizacji odstrzałów przez tzw. doraźne zgrupowania zadaniowe pragnę podkreślić, że tylko skoordynowane działania wszystkich służb i organów państwa mogą doprowadzić do eliminacji wirusa afrykańskiego pomoru świń. W innym przypadku wielu rodzinnym gospodarstwom rolnym grozi likwidacja i bankructwo, Polsce grozi likwidacja rodzimej hodowli trzody chlewnej, a polskiemu społeczeństwu grozi utrata bezpieczeństwa żywnościowego i uzależnienie rynku od importu" - alarmuje Teresa Hałas.

  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie" - ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA