Wirus ASF w 3 powiatach w Wielkopolsce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-05-2020,11:00 Aktualizacja: 08-05-2020,18:28
A A A

Wirus ASF w tym roku jest bardziej aktywny niż w poprzednich latach. Do 7 maja w Polsce potwierdzone zostały aż 2282 przypadki. Tym samym ich liczba zbliża się do całkowitej odnotowanej w ubiegłym roku.

Główny lekarz weterynarii potwierdził kolejne 153 nowe przypadki ASF u dzików w okresie od 24 kwietnia do 7 maja. Tym samym ich liczba w tym roku wzrosła już do 2282.

Przypadki ASF zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 24 kwietnia do 7 maja 2020 r.

  • Liczba przypadków ASF w Polsce w 2020 roku wynosi 2282
  • Liczba przypadków ASF w Polsce w 2019 roku wyniosła 2477
  • W województwie wielkopolskim potwierdzono 17 nowych przypadków ASF
  • Im większa liczba znalezionych padłych dzików tym walka z ASF jest bardziej efektywna
  • Monitoring bierny jest najważniejszym narzędziem w zwalczaniu ASF u dzików

Odstrzał dzików, myśliwi, truchła, dziki, padłe dziki, wirus ASF, odstrzelone dziki, KZP-PTCH POLPIG

Myśliwi kluczowi w zwalczaniu ASF. Musimy to zrozumieć

Afrykański pomór świń może zostać powstrzymany, ale tylko w momencie podjęcia natychmiastowych oraz radykalnych działań. Społeczeństwo powinno mieć tego świadomość. Wirus ASF został w taki sposób powstrzymany w Czechach. W momencie...

Wirus ASF aktywny na zachodzie Polski

ASF wciąż szerzy się w zachodnich województwach Polski. W Wielkopolsce w ciągu ostatnich dwóch tygodni stwierdzono w sumie 17 przypadków.

Przypadki ASF w woj. wielkopolskim potwierdzono w powiecie wolsztyńskim w gminie Przemęt i Wolsztyn, w powiecie leszczyńskim w gminie Włoszakowice oraz w powiecie grodziskim w gminie Rakoniewice. W sumie do tej pory w tym województwie potwierdzono 129 przypadków ASF.

Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła również kolejnych 48 przypadków w woj. lubuskim. Padłe zakażone dziki zostały znalezione w powiecie zielonogórskim w gminach Trzebiechów, Sulechów, Zabór, Zielona Góra oraz Czerwieńsk, Świdnica i Bojadła, w powiecie wschowskim w gminie Sława oraz w powiecie nowosolskim w gminach Bytom Odrzański, Kolsko oraz Nowa Sól i Otyń. W sumie do tej pory w tym województwie potwierdzono 568 przypadków ASF.

przypadki asf, wirus asf, padłe dziki, zakażone dziki, asf, afrytkański pomór świń, trzoda chlewna, hodowcy świń

Duże hodowle świń na Warmii i Mazurach zagrożone?

Wirus ASF w tym roku jest bardziej aktywny, niż w poprzednich latach. Doskonale pokazują to statystyki mówiące o liczbie przypadków tej choroby u dzików. Przypadków ASF na Warmii i Mazurach w okresie od stycznia do maja,...

Zaledwie 1 przypadek ASF potwierdzono w woj. dolnośląskim. Służby znalazły 1 padłego zakażonego dzika w gminie Kola w powiecie głogowskim. W sumie do tej pory na Dolnym Śląsku mamy 22 przypadki.

Monitoring bierny najważniejszy

Usuwanie pozostałości wirusa ze środowiska tj. wyszukiwanie i zbieranie padłych sztuk, które są jego rezerwuarem, jest zdaniem myśliwych oraz naukowców, najważniejszym elementem zwalczania ASF.

Myśliwi podkreślają, że im większa jest liczba znalezionych padłych dzików tym walka z pomorem jest bardziej efektywna. Dzieje się tak wskutek usuwania ich zwłok, które stanowią rezerwuar wirusa dla zdrowych dzików.

Zestawienie najnowszych przypadków ASF w Polsce znajdziesz TUTAJ oraz TUTAJ.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. znajdziesz TUTAJ.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2020

Hoduj z głową bydło:

-Deratyzacja w oborze

-Korzyści z matek buhajów

-Różna sposoby alkalizowania

-Z racic na wymię

-Zespół Tłustej Krowy

PRENUMERATA