Wirus ASF stwierdzany również u odstrzelonych dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
14-05-2018,10:00 Aktualizacja: 14-05-2018,9:37
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych 31 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski.

Przypadki ASF zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 30 kwietnia - 6 maja 2018 r.

Wśród 45 martwych dzików służby weterynaryjne znalazły wirusa u 37 padłych sztuk oraz ośmiu odstrzelonych.

Zdecydowanie mniejsza liczba odstrzelonych dzików w porównaniu do padłych zdaniem inspekcji weterynaryjnej nie wynika z faktu, że nie jest prowadzony odstrzał tych zwierząt.

pogłowie świń w polsce, świnie, trzoda chlewna, lochy, prosięta, warchlaki, tuczniki

Pogłowie świń ciągle rośnie. Znamy najnowsze dane GUS

Według wstępnych GUS danych pogłowie świń w Polsce w marcu liczyło 11 992,2 tys. sztuk i przez rok wzrosło o 730,3 tys. sztuk (6,5 proc.), zaś od grudnia o 84 tys. sztuk (o 0,7 proc.). Stado loch na chów zwiększyło się w skali roku o 19 tys....

- Należy pamiętać, że my informujemy jedynie o osobnikach zakażonych. W zależności od regionu średnio około 60 proc. dodatnich sztuk stanowią dziki padłe, a zaledwie 1,5 proc. odstrzelone. Stąd wynika ta dysproporcja - tłumaczy Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii.

Najwięcej przypadków w okresie od 30 kwietnia do 6 maja 2018 r. wystąpiło ponownie w woj. mazowieckim.

Przypadki ASF tradycyjnie odnotowano również w pozostałych trzech województwach, w których jest obecna choroba tj. w warmińsko-mazurskim, lubelskim i podlaskim.

Najbardziej liczny przypadek wystąpił w woj. warmińsko-mazurskim we wsi Białczyn położonej w powiecie braniewskim w odległości 9,2 km od granicy z Rosją. Służby weterynaryjne znalazły tam 6 padłych sztuk.

Wirus ASF jest najbardziej aktywny w ciepłe miesiące. Służby weterynaryjne apelują o to, aby rolnicy, zwłaszcza na terenach na których występuje ASF, zachowali szczególną ostrożność i w związku z rozpoczętymi pracami polowymi nie przenieśli tego patogenu do swojego gospodarstwa.

Szczegółowy opis najnowszych przypadków ASF można znaleźć tutaj.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA