Walka z ASF jest skuteczna? Rolnicy mają wątpliwości

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
13-11-2017,14:00 Aktualizacja: 13-11-2017,10:41
A A A
Hodowcy świń z rejonów objętych ograniczeniami skarżą się, że działania zwalczające afrykański pomór świń (ASF) są nieskuteczne. Dziki niszczą ich uprawy, a pieniądze na wyrównanie ceny sprzedaży tuczników nie zostały im jeszcze wypłacone.
 
Ostatnie ognisko ASF odnotowano 10 października br. Zdaniem ekspertów jest to zarówno efekt większej świadomości społecznej, zwrócenia uwagi na zasady bioasekuracji oraz sezonowe zmniejszenie zakażeń - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapewnia, że odstrzał dzików przebiega zgodnie z planem i do końca listopada ich zagęszczenie osiągnie poziom 0,1 sztuki na km2
 
ceny tuczników, tuczniki, trzoda chlewna, zakłady mięsne

Ceny tuczników nie zmalały. To koniec kryzysu?

Tuczników na rynku wciąż jest za dużo. Jak informują analitycy Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej w ostatnim tygodniu ich podaż w Niemczech została na szczęście zagospodarowana. W efekcie ceny nie...
Dodatkowo wzdłuż wschodniej granicy kraju zostanie wybudowany płot. Eksperci rządowi analizują możliwości techniczne wykonania inwestycji oraz kalkulują koszty z nią związane.
 
Mimo tych działań rolnicy z terenów objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem ASF uważają, że są one nieskuteczne.
 
Skarżą się również, że nie otrzymali jeszcze pieniędzy na wyrównanie ceny sprzedaży świń ze strefy objętej restrykcjami, a oczekiwana ustawa Prawo łowieckie nie została uchwalona przez sejm. 
 
Ponadto ich zdaniem szkody spowodowane przez dziki w uprawach rolniczych sugerują brak skuteczności w przeprowadzanych odstrzałach. 
 
Wejście w życie nowych przepisów w sprawie szkód łowieckich zostało przesunięte o rok, a środki na walkę z ASF na 2018 r. zostały utrzymane na tym samym poziomie co w roku bieżącym. Zdaniem specjalistów można spodziewać się, że wirus na wiosnę zaatakuje ze zdwojoną siłą.
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA