Tuczniki będą droższe. Nadchodzą lepsze czasy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-03-2017,8:00 Aktualizacja: 02-03-2017,21:11
A A A

Producenci tuczników mogą się spodziewać wyższych cen skupu i to w dłuższym czasie - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. W Niemczech ceny tych zwierząt już wzrosły, ale to nie jest jest jedyna dobra wiadomość.

Pogłowie świń w wielu krajach Unii Europejskiej maleje - informują analitycy KZP-PTCH. Ponadto zbliża się okres przedświąteczny. To zdaniem członków związku stwarza bardzo dobre warunki do tego, żeby cena tuczników rosła przez kolejne tygodnie.

Hodowcy i producenci trzody chlewnej zdają się już wiedzieć co czeka ich w najbliższych tygodniach. Do Polski przyjeżdża bowiem spora liczba duńskich warchlaków, które nie są tanie i kosztują powyżej 320 zł za sztukę. Jednak jeśli ceny wzrosną, a wszystko na to wskazuje, to nawet kupując tak drogie zwierzęta będzie je można po okresie tuczu sprzedać z zyskiem.

asf, dziki, trzoda chlewna, przypadek asf

Wirus ASF zabił kolejne dziki

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w czwartek 23 lutego o wystąpieniu kolejnych pięciu nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Jeden z nich wystąpił w woj. podlaskim, a po dwa w mazowieckim i lubelskim. W...

Tuczniki w transakcjach członków związku w bieżącym tygodniu 2017 r. były wyceniane na 4,95 zł za kilogram w wadze żywej tj. o niecały 1 grosz mniej niż tydzień wcześniej. Jednak już w kolejnym spodziewany jest wzrost ceny o około 10 groszy.

Ubojnie w Niemczech wykazują w tym tygodniu duże zainteresowanie skupem żywca wieprzowego. Jak informuje KZP-PTCH z trudem udaje się zaspokoić zapotrzebowanie. W końcu znalazło to swoje odbicie w cenie, która wzrosła o 2 centy i 1 marca wyniosła 1,54 euro/kg (wbc) tj. ok. 6,60 zł/kg wbc.

Ceny tuczników w większości krajów UE jeszcze wskutek stagnacji na niemieckim trwającej do ubiegłego tygodnia nie rosły. Taka sytuacja miała miejsce w Holandii, Danii, Belgii oraz Austrii. Niewielkie podwyżki odnotowano tradycyjnie w tym czasie na południu Europy tj. we Francji oraz w Hiszpanii do poziomu odpowiednio 1,39 euro/kg wbc tj. około 5,96 zł/kg oraz 1,19 euro/kg żywca (około 5,10 zł/kg).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA