Świnie zostały wybite i zutylizowane

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-05-2019,8:05 Aktualizacja: 23-05-2019,8:12
A A A

Wszystkie świnie znajdujące się gospodarstwie rolnym koło Giżycka, gdzie wykryto ognisko ASF, zostały zlikwidowane - wynika z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii. Zlikwidowano też trzodę w gospodarstwie, które miało kontakt z chorymi świniami.

"Główny Lekarz Weterynarii informuje, że w wyniku działań Inspekcji weterynaryjnej zostały poddane eutanazji i zutylizowane wszystkie świnie znajdujące się w ognisku choroby oraz gospodarstwie kontaktowym" - napisano w komunikacie GLW.

ognisko ASF, wirus ASF, trzoda chlewna, eutanazja i utylizacja świń

Ognisko ASF zablokowało możliwość sprzedaży ponad 20 tys. świń

Główny lekarz weterynarii wydał trzeci komunikat dotyczący ogniska ASF w gospodarstwie liczącym 1712 świń w gminie Giżycko w powiecie Giżyckim w województwie warmińsko - mazurskim. Główny lekarz weterynarii informuje, że do...

Ognisko afrykańskiego pomoru świń - drugie w tym roku - zostało wykryte kilka dni temu w gospodarstwie położonym w gminie Giżycko, w którym znajdowało się ponad 1700 świń. W wyniku dochodzenia epizootycznego ustalono, że w tej samej miejscowości znajduje się tzw. stado kontaktowe, liczące 135 świń.

Jak informuje w komunikacie IW, obecnie "trwają działania mające na celu zniszczenie lub dezynfekcję odchodów, paszy, narzędzi lub sprzętu oraz pomieszczeń gospodarstwa".

Ustalono ponadto, że w obszarze zapowietrzonym, czyli w promieniu co najmniej 3 km od ogniska, zlokalizowane jest jedno gospodarstwo liczące 620 sztuk świń oraz jedno, gdzie znajduje się 6 sztuk trzody chlewnej.

W obszarze zagrożonym (co najmniej 7 km wokół obszaru zapowietrzonego) znajduje się 45 gospodarstw, w których w sumie jest około 20 tys. 200 sztuk świń. "Gospodarstwa są objęte ścisłym nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej oraz czasowym zakazem przemieszczania świń" - poinformowano.

Stale stwierdzane są przypadki ASF u dzików. Od początku roku do 20 maja wykryto ich 1063.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA