Program ograniczający emisję azotu budzi zastrzeżenia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
09-01-2018,14:40 Aktualizacja: 09-01-2018,20:09
A A A
Ministerstwo Środowiska poinformowało o rozpoczęciu konsultacji społecznych dla projektu programu działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych. Zdaniem ekspertów z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej (KZP-PTCH) niektóre jego punkty mogą wpłynąć na spadek krajowego pogłowia trzody chlewnej.
 
Projekt programu zakłada skrócenie jesiennego terminu nawożenia płynnymi nawozami naturalnymi gruntów ornych o 15 dni. Zdaniem ekspertów może prowadzić to do powstania problemów z zagospodarowaniem naturalnych nawozów płynnych zwłaszcza w przypadku obfitych opadów deszczu i rozmiękczenia gleby.
 
chlewnia, Wesstron, lochy, indywidualne żywienie

Nowoczesna ferma dla loch sterowana mobilnie

Ferma przeznaczona dla 350 loch została wyposażona między innymi w indywidualne żywienie macior, a także sterowanie mikroklimatem i pracą linii zadawania paszy za pomocą urządzeń mobilnych. Hodowcy z każdego miejsca z dostępem do internetu mogą...
Zastrzeżenie budzi również punkt dotyczący przeprowadzenia inwestycji polegających na zwiększeniu możliwości przechowywania płynnych nawozów naturalnych z 4 do 6 miesięcy. 
 
Według ekspertów z KZP-PTCh inwestycje związane z powiększeniem zbiorników o 33 proc. dla wielu rolników stanowią zbyt duże obciążenie finansowe i nie będą mogły być zrealizowane bez wsparcia finansowego ze strony Skarbu Państwa. 
 
Przeszkodą jest również uzyskanie pozwolenia budowlanego na taką inwestycję. Coraz częściej okoliczni mieszkańcy protestują przeciwko budowie nowych chlewni, a także modernizacji istniejących budynków, aby utrudnić ich funkcjonowanie. 
 
Dlatego przed wprowadzeniem tych przepisów należy zająć się uproszczeniem procedury związanej z uzyskiwaniem pozwoleń na budowę.
 
W opinii ekspertów obecnie obowiązujący okres 4 miesięcznego przechowywania płynnych nawozów naturalnych jest zupełnie wystarczający.
 
Rolnicy, których nie stać na powiększenie zbiorników do przechowywania nawozów, będą musieli ograniczyć liczbę świń, co wiąże się z niższymi przychodami przy tych samych kosztach stałych.
 
W wyniku tego mniej dochodowe gospodarstwa mogą wycofać się z produkcji trzody chlewnej, a krajowe pogłowie świń spadnie, co przyczyni się do wzrostu importu mięsa wieprzowego. 
 
Jest to niezgodne ze strategią realizowaną przez MRiRW, która dotyczy odbudowy pogłowia trzody chlewnej w Polsce, ograniczania importu wieprzowiny i zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego kraju.
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA