Plan bezpieczeństwa biologicznego od 1 listopada. Ogrodzenia jeszcze nie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
25-10-2021,18:20 Aktualizacja: 26-10-2021,14:10
A A A

Hodowcy mają już niewiele czasu na przygotowanie planu bezpieczeństwa biologicznego. Powinien on zostać opracowany przez rolników oraz zatwierdzony przez właściwego powiatowego lekarza weterynarii przed 31 października.

Hodowcy trzody chlewnej, którzy chcą przemieszczać wyprodukowane świnie poza strefy ASF, muszą spełnić nowe wymagania bioasekuracji z załącznika II Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2021/605, które weszło w życie 21 kwietnia.

Hodowcy są zobowiązani przygotować plan bezpieczeństwa biologicznego (pbb). Jest to dokument, w którym muszą się znaleźć wszelkie niezbędne informacje mające na celu monitorowanie oraz ograniczanie ryzyka wniknięcia afrykańskiego pomoru świń do stada niezależnie od charakteru prowadzonej produkcji.

  • Hodowcy świń do 31 października muszą mieć zatwierdzony plan bezpieczeństwa biologicznego
  • Na ogrodzenie chlewni i magazynów okres przejściowy został wydłużony
  • Pbb to przeniesione na dokument znane hodowcom zasady bioasekuracji
  • MRiRW podkreśla, że brak pbb będzie stanowił poważną przeszkodę w wywozie świń
  • GIW zamieściło na swojej stronie wzory dokumentów pbb

Komisja Europejska, ASF, obszary ASF, obszar objęty ograniczeniami, trzoda chlewna, ognisko ASF, wirus ASF

ASF. Powiat piotrkowski w strefie niebieskiej!

Hodowcy trzody chlewnej z powiatu piotrkowskiego, którzy od kilku miesięcy znajdowali się w strefie czerwonej, w końcu doczekali się zmiany obszaru objętego ograniczeniami z III na I. Komisja Europejska opublikowała wczoraj (21 października)...

Okres przejściowy na ogrodzenia

Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2021/605 wprowadza także obowiązek zbudowania ogrodzenia chroniącego pomieszczenia, w których trzymane są świnie oraz budynki, w których przechowywana jest pasza i ściółka. Ich ściany z odpowiednio zabezpieczonymi otworami okiennymi oraz z drzwiami, które nie są otwierane od zewnątrz, mogą stanowić częściowe ogrodzenie.

- Główny lekarz weterynarii podjął decyzję, że od 1 listopada wchodzą w życie przepisy z Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2021/605 wyłącznie w zakresie opracowania i wdrożenia planu bezpieczeństwa biologicznego. Będzie on więc bezwzględnie wymagany. Co do ogrodzeń chlewni lub całych gospodarstw, obowiązywać będzie jeszcze dodatkowy okres przejściowy - mówił w rozmowie z naszą redakcją Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarze weterynarii.

Hodowcy znają plan bezpieczeństwa biologicznego

Zastępca GLW podkreśla, że plan bezpieczeństwa biologicznego to nic innego jak przelanie na papier wymagań, które od dawna są hodowcom znane. Nadal muszą oni utrzymywać świnie w izolacji od dzików. W gospodarstwie ma zostać wydzielona strefa czysta oraz brudna.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Cena tuczników stabilna, ale niska

Tuczniki w większości europejskich państw utrzymały cenę sprzed tygodnia. Niemieckie notowania również pozostały bez zmian na poziomie 1,20 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc).    Presja cenowa na europejskim rynku trzody chlewnej...

Przechodząc do tej pierwszej należy zmieniać odzież oraz obuwie. Na terenie gospodarstwa mają być także maty. Jeśli hodowcy chcą wykonać prace remontowe to wszystkie potrzebne w tym celu narzędzia najpierw przed wniesieniem do strefy czystej, muszą zostać zdezynfekowane.

- Plan bezpieczeństwa biologicznego zawiera wszystkie te zasady, których rolnicy od dawna powinni przestrzegać oraz kilka nowości wprowadzonych przez rozporządzenie. Apelujemy więc do hodowców trzody chlewnej o to, aby jak najszybciej spełnili te wymagania bo w końcu przyjdzie czas, że staną transporty świń z powodu niedostosowania się do unijnych przepisów, o których mówimy od ponad sześciu miesięcy - mówi Krzysztof Jażdżewski

Plan bezpieczeństwa biologicznego jest niezbędny przy przemieszczaniu świń z gospodarstw zlokalizowanych na obszarach objętych ograniczeniami I, II i III.

Ministerstwo rolnictwa zwraca uwagę na to, że brak spełniania tego wymogu po 31 października 2021 roku będzie stanowił poważną przeszkodę dla możliwości wywozu świń poza te obszary.

Wzory dokumentów

Aby pomóc rolnikom w spełnieniu tego wymagania Inspekcja Weterynaryjna przygotowała wzory dokumentów.

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

ASF. Mamy 115. ognisko choroby

Afrykański pomór świń niestety wciąż jest stwierdzany w stadach świń domowych. Główny Inspektorat Weterynarii kilka godzin po potwierdzeniu 114. ogniska poinformował o kolejnym, już 115. Liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń w...

GIW zamieściła wzór dokumentu "Plan bezpieczeństwa biologicznego dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie 300 sztuk średniorocznie, nie zatrudniających pracowników do obsługi zwierząt, i produkcji pasz spoza gospodarstwa".

Hodowcy znajdą również wzór dokumentu "Plan bezpieczeństwa biologicznego dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie powyżej 300 sztuk średniorocznie."

Na stronie GIW znajdują się również wytyczne dotyczące praktycznego wdrażania zasad spełniania wymagań bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie zgodnie z wymaganiami załącznika II RWK 2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021 r. ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Wzory tych dokumentów mają charakter poglądowy co oznacza, że inne wcześniejsze plany sporządzone przez producentów świń, a odpowiadające wymaganiom RWK 2021/605 zatwierdzone przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, będą respektowane przez organy Inspekcji Weterynaryjnej.

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ


 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA