Ognisko ASF w Wielkopolsce w dużym stadzie świń

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-07-2021,14:40 Aktualizacja: 09-07-2021,14:39
A A A

Potwierdziły się informacje o wybuchu ogniska afrykańskiego pomoru świń w pobliżu Nowego Tomyśla. Dzisiaj tj. 9 lipca na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Poznaniu ukazała się informacja na ten temat.

Ognisko ASF, które jest zarazem trzecim stwierdzonym w tym roku w Wielkopolsce, wybuchło w gospodarstwie znajdującym się w miejscowości Stary Tomyśl w powiecie nowotomyskim w gminie Nowy Tomyśl.

W gospodarstwie, w którym wybuchło ognisko ASF, prawdopodobnie nr 15 w Polsce, znajdowało się 1911 świń.

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

14 ognisk ASF. Dwa nowe w Lubuskiem

Główny lekarz weterynarii potwierdził informacje, które docierały od rana do naszej redakcji. W Polsce stwierdzono dwa kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń. Oba są zlokalizowane w województwie lubuskim. Ogniska...

"Zakład Higieny Weterynaryjnej w Poznaniu, Pracownia Badań w Kierunku Afrykańskiego Pomoru Świń w Poznaniu 8 lipca stwierdziła wynik dodatni w badaniach w kierunku ASF w próbkach pobranych od świń z gospodarstwa" czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Poznaniu.

8 lipca 2021 r. Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach potwierdził wynik dodatni afrykańskiego pomoru świń.

Służby weterynaryjne niezwłocznie wdrożyły procedury zwalczania choroby, przewidziane w przypadku wystąpienia afrykańskiego pomoru świń zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń. 9 lipca 2021 r. Wszystkie zwierzęta zabito i zutylizowano.

WIW w Poznaniu informuje również, że do 8 lipca na terenie woj. wielkopolskiego potwierdzono 12 przypadków ASF u dzików. Wirus został wykryty łącznie u 18 zwierząt.

Mapę obrazującą najnowsze ogniska i przypadki ASF znajdziesz TUTAJ

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA