Ognisk ASF jest coraz więcej. Czy chorobę uda się zatrzymać?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-08-2018,9:05 Aktualizacja: 07-08-2018,9:05
A A A

Ogniska ASF w ostatnich dniach ponownie wybuchły w chlewniach w województwie lubelskim oraz w warmińsko-mazurskim. W sumie służby weterynaryjne musiały poddać utylizacji 241 świń.

Ognisko afrykańskiego pomoru świń nr 185 a zarazem 81 w 2018 roku stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 2 sierpnia z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Gospodarstwo, w którym wybuchło ognisko, jest położone w obszarze objętym ograniczeniami w gminie Chełm w powiecie chełmskim w województwie lubelskim. Jego właściciel utrzymywał 101 świń.

ASF, wirus, trzoda chlewna, GLW

ASF przekracza granicę kolejnego województwa

Ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) zostały wykryte w woj. warmińsko-mazurskim oraz podkarpackim. W dwóch gospodarstwach, w których potwierdzono chorobę łącznie utrzymywano 44 świnie.    Główny lekarz weterynarii...

Ognisko ASF nr 186 (82 w 2018 r.) stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych z instytutu w Puławach 4 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 45 świń.

Gospodarstwo to jest położone w gminie Bartoszyce w powiecie bartoszyckim w województwie warmińsko-mazurskim w obszarze objętym ograniczeniami.

Ognisko ASF nr 187 (83 w 2018 r.) stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych z instytutu w Puławach 4 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 95 świń.

Gospodarstwo to jest położone w gminie Żmudź w powiecie chełmskim w województwie lubelskim w obszarze zagrożenia.

wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki, produkcja

Unia Europejska produkuje coraz więcej wieprzowiny

Pogłowie stada podstawowego trzody chlewnej w UE wzrosło. Przełożyło się to na zwiększenie produkcji wieprzowiny w pierwszym kwartale br. o 4,1 proc.   Liczba loch w UE pod koniec ubiegłego roku wzrosła o 1,1 proc., co przyczyniło się do...

W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Wirus ASF nadal szerzy się w naszym kraju. Ogniska wybuchają nie w trzech, ale już w czterech województwach Polski.

Przypominamy, że 1 sierpnia choroba została potwierdzona w gospodarstwie leżącym poza obszarami wymienionymi w załączniku do decyzji Komisji 2014/709/UE w gospodarstwie, w którym utrzymywano 19 świń położonym w gminie Cieszanów w powiecie lubaczowskim w woj. podkarpackim.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA