Odstrzał dzików na Podlasiu będzie mniejszy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
18-04-2016,19:05 Aktualizacja: 31-05-2016,15:24
A A A

ASF na Podlasiu stale się rozprzestrzenia. Mimo to w bieżącym sezonie łowieckim planowany jest mniejszy odstrzał dzików niż w poprzednim roku – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa ASF wśród dzików jest możliwe poprzez redukcję ich populacji. Jednak w 12 z 25 przedstawionych obwodów łowieckich szacowana ilość dzików jest wyższa niż 0,5 sztuki na km2 powierzchni obwodu.

ASF, afrykański pomór świń, wirus, zagrożenie, trzoda chlewna

90 przypadek ASF u dzika w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu kolejnego przypadku wystąpienia ASF u dzika na Podlasiu. Dziewięćdziesiąty potwierdzony przypadek stanowią zwłoki padłego dzika znalezione w pobliżu miejscowości Budy w gminie Białowieża...

 

 

Z kolei licząc ilość dzików przypadających na km2 powierzchni leśnej w 17 z 25 obwodów łowieckich ich zagęszczenie jest wyższe niż 0,5 sztuki na km2. Są to dane tylko z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Natomiast brak jest danych z obwodów dzierżawionych przez Polski Związek Łowiecki.

Zdaniem specjalistów szacowanie ilości dzików w dotychczasowy sposób jest obarczone dużym błędem. Wiarygodniejszym sposobem szacunku populacji jest według nich pozyskanie dzika. Według Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej mała liczba odstrzałów, łagodne zimy oraz wielkie obszary kukurydzy na Podlasiu sprzyjają rozmnażaniu się dzików. Ich zdaniem należy zwiększyć, a nie redukować liczbę odstrzałów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA