Niskie rekompensaty za wygaszenie produkcji zniechęcają rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
03-11-2016,12:30 Aktualizacja: 03-11-2016,13:23
A A A
Projekt rozporządzenia MRiRW zakłada, że w okresie jednego cyklu rolnik osiąga zysk około 45,97 zł na jednym tuczniku. Rekompensata za wygaszenie produkcji obejmuje 6 cykli, więc hodowca może otrzymać łącznie około 276 zł na sztukę – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
W okresie jednego cyklu produkcyjnego przychód posiadacza świń wynosi 483,67 zł, przy kosztach wynoszących 437,7 zł. Daje to w przybliżeniu 45,97 zł zysku na jednego tucznika – według specjalistów z MRiRW.
 
asf, trzoda chlewna, tuczniki, skup żywca

Świnie w strefach zagrożenia ASF są wybijane

Inspekcja weterynaryjna rozpoczyna akcję wybijania świń w strefie, w której wirus ASF może się najbardziej rozprzestrzeniać - informuje TVP 1. Decydują o tym powiatowi lekarze weterynarii, którzy sprawdzają czy rolnicy stosują się do...
 
Nie osiągnięcie tego zysku jest równoznaczne z powstaniem szkody w takiej wysokości z powodu nieprzerwanego nieutrzymywania świń w związku z realizacją programu bioasekuracji.
 
Projekt zakłada, że okres, za który przysługuje rekompensata obejmuje 6 cykli produkcyjnych. Zatem stawka rekompensaty za nieprzerwane nieutrzymywanie jednej świni wyniesie około 276 zł. Jak zauważa KZP-PTCh przy ustalaniu wysokości rekompensat ponownie pominięto gospodarstwa produkujące warchlaki do dalszego chowu lub zwierzęta hodowlane.
 
Według wstępnych prognoz z dnia 14 października br. liczba świń, za które będą przyznane rekompensaty wynosi 2 609 sztuk. W związku z tym całkowity koszt wypłaty rekompensat, których dotyczy projektowane rozporządzenie, do zakończenia programu (lata 2016–2018) wyniósłby 720 084 zł, a koszt wypłaty w każdym z lat budżetowych 240 028 zł.
 
Jak informują producenci trzody chlewnej z Podlasia, kwota w wysokości 45,97 złotych za tucznika jest podobnie niska jak w przypadku poprzednio przyznawanych rekompensat, co przyczyniło się do tego, że rolnicy nie chcieli wygaszać produkcji narażając kraj na rozwój ASF.
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA