Nadwyżka tuczników wpływa negatywnie na ich cenę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
25-01-2021,10:45 Aktualizacja: 25-01-2021,10:40
A A A
Ceny na rynku tuczników w Unii Europejskiej ustabilizowały się na niskim poziomie. Głównie wpływa na nie sytuacja w Niemczech, gdzie około 1 mln świń czeka w kolejce do rzeźni. 
 
Nadwyżka żywca wieprzowego w Niemczech w kolejnych tygodniach ma zostać zagospodarowana. Będzie to efekt ograniczenia importu prosiąt. 
 
Sytuację na rynku trzody chlewnej, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, pogarsza niski popyt i problemy ze sprzedażą wieprzowiny, wysoka masa tuczników oraz kłopoty związane z zakażeniami Covid-19 i konieczną kwarantanną pracowników zakładów mięsnych. 
 
koszt produkcji tuczników w Rosji, brak opłacalności, mniejszy zysk, koszt paszy, ASF,

Koszty produkcji tuczników w Rosji rosną

Cena żywca wieprzowego w Rosji utrzymuje się na stałym poziomie. Jednak z uwagi na rosnące ceny paszy produkcja żywca wieprzowego staje się tam coraz mniej opłacalna.    Ceny w skupie tuczników w Rosji od wielu miesięcy utrzymują...
Na niemieckiej dużej giełdzie w minioną środę (20 stycznia) cena tuczników utrzymała się na poziomie 1,19 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc). W przeliczeniu na polską walutę jest to około 5,40 zł.
 
W trochę lepszej sytuacji są kraje, które mogą eksportować do Azji, a w szczególności do Chin. 
 
W Danii podobnie jak w Niemczech odnotowano nadprodukcję żywca wieprzowego. Aby uporać się z tym problemem niektóre rzeźnie uruchomiły dodatkowe zmiany.
 
Cena tuczników w Danii ustalona 21 stycznia utrzymała się na poziomie 9,50 koron duńskich za kg wbc, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 5,79 zł.
 
Hiszpanie w ostatnich dniach mieli także poważne problemy spowodowane atakiem zimy, który wywołał kłopoty logistyczne oraz niższe przyrosty tuczników z powodu mrozu. 
 
Na rynku europejskim można zauważyć stopniowy wzrost popytu na prosięta, co przełożyło się na wzrost ich cen. Jednocześnie zaobserwowano wzrost kosztów zakupu paszy.  
 
W Polsce notowania tuczników pozostały bez zmian na niskim poziomie w stosunku do poprzedniego tygodnia.
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zapobieganie biegunkom u prosiąt

-Krajowe białko na polu i w korycie

-Mineralne dla loch prośnych

-Sposoby na zapachy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2021

Hoduj z głową bydło:

-Co czeka rynek mleka

-Zmodernizowany opas

-Bydło na lekkie gleby

-Jak zasuszać krowy ?

-O laktację trzeba zadbać

 

PRENUMERATA