Ministerstwo rolnictwa nie zakaże utrzymywania świń na wybiegach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
12-08-2019,9:20 Aktualizacja: 12-08-2019,9:23
A A A

Lochy oraz tuczniki utrzymywane na wybiegach stanowią bardzo duże zagrożenie szerzenia się wirusa afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Ministerstwo rolnictwa informuje jednak, że w najbliższej przyszłości nie planuje wprowadzenia zakazu takiego modelu hodowli i produkcji świń.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wystał do ministerstwa rolnictwa pismo w sprawie odstąpienia od planowanych dopłat do świń utrzymywanych na wybiegach opisanych w wariantach 1.3 i 1.4. przynajmniej do momentu, w którym uda się wyeliminować wirusa ASF z kraju.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ.

Ministerstwo rolnictwa ustosunkowało się do tego pisma. W odpowiedzi na nie informuje, że w najbliższym czasie w Polsce nie jest planowane wprowadzenie zakazu utrzymywania świń na wybiegach.

Komisja Europejska zaniepokojona epidemią ASF

Komisja Europejska jest zaniepokojona epidemią wirusa ASF wśród trzody chlewnej w Bułgarii. - Sytuacja w Bułgarii jest bardzo niepokojąca - powiedziała rzeczniczka KE Anna-Kaisa Itkonen. Jak dodała, eksperci KE ds. weterynaryjnych już...

"Jednakże ze względu na zmienną sytuację epizootyczną w odniesieniu do ASF oraz fakt, że wprowadzane środki w dużej mierze zależą od przepisów wydawanych przez Komisję Europejską nie można wykluczyć, że w przyszłości zakaz utrzymywania świń na wybiegach zostanie wprowadzony" czytamy w piśmie przesłanym do KZP-PTCH.

Hodowcy trzody chlewnej należący do związku zdają sobie sprawę z tego, że w naszym kraju funkcjonują gospodarstwa utrzymujące trzodę chlewną na wybiegach zgodnie z przepisami.

Rolnicy utrzymujący trzodę chlewną w ten sposób mogą także ubiegać się o dopłaty ze środków publicznych.

"Nawet jeżeli program dofinansowania dotyczyłby tylko strefy białej (wolnej od wirusa ASF), to przy tak szybko rozprzestrzeniającym się wirusie, stada trzody chlewnej utrzymywane na wybiegach w pierwszej kolejności narażone byłyby na zakażenie wirusem ASF i likwidację. Po co więc propagować poprzez dopłaty model produkcji, w którym najtrudniej jest walczyć z wirusem?" komentują tę decyzję przedstawiciele KZP-PTCH.

Pismo ministerstwa rolnictwa w sprawie odstąpienia od planowanych dopłat do świń utrzymywanych na wybiegach można znaleźć TUTAJ.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA