Świnie z dostępem do wybiegu? Tak, ale nie w dobie walki z ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
15-07-2019,10:00 Aktualizacja: 15-07-2019,9:32
A A A

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wydał stanowisko w sprawie propagowania utrzymywania świń na wybiegach przez ministerstwo rolnictwa.

Członkowie zrzeszeni w związku popierają rekompensaty za podnoszenie dobrostanu zwierząt, konkretnie wariantów 1.1 oraz 1.2 zawartych w programie "Dobrostan zwierząt" zatwierdzonym przez Komitet Monitorujący PROW 2014–2020.

Dobrostan loch a konkretnie zwiększenie powierzchni w budynku inwentarskim jest tematem wariantu 1.1

Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jedną lochę zwiększoną o co najmniej 20 proc., w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie. Stawka płatności wyniesie 301 złotych na sztukę rocznie

KZP-PTCH, trzoda chlewna, Marian Kapłon, Grzegorz Brodziak

Marian Kapłon zrezygnował po 15 latach. KZP-PTCH ma nowego prezesa

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej wybrał nowe władze organizacji. Pod koniec czerwca odbył się walny zjazd jego członków. Zarząd KZP-PTCH liczy pięć osób. Znaleźli się w nim Grzegorz...

Wariant 1.2 dotyczy dobrostanu tuczników, a konkretnie zwiększenia powierzchni w budynkach dla tych zwierząt.

Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jednego tucznika zwiększoną o co najmniej 20 proc., w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie. Stawka płatności wyniesie 24 zł za sztukę rocznie.

"Środowisko producentów trzody chlewnej zaniepokoiło się jednak propagowaniem, w dobie walki z ASF, dostępu świń do wybiegu opisanym w wariancie 1.3 i 1.4" czytamy w komunikacie KZP-PTCH.

Wariant 1.3. dotyczy dobrostanu loch z dostępem do wybiegu. Jest to dodatkowa opcja dla rolników realizujących wariant 1.1. Stawka płatności wynosi aż 12 zł do sztuki rocznie

Wariant 1.4. dotyczy dobrostanu tuczników z dostępem do wybiegu. Jest to dodatkowa opcja dla rolników realizujących wariant 1.2. Stawka płatności wynosi 33 zł do sztuki rocznie.

przypadki asf, asf u dzików, wirus asf, afrykański pomór świń

Przypadki ASF to dowód na to, że wirus jest usuwany ze środowiska

Główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnych 32 przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Polski. Przypadki ASF nr 2019/1327 - 2019/1358 zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z...

"Zdajemy sobie sprawę, że zgodnie z zasadami bioasekuracji, w przypadku utrzymywania świń na wybiegach, rolnicy muszą wybieg zabezpieczyć podwójnym ogrodzeniem o wysokości 1,5 metra związanym na stałe z podłożem na podmurówce lub wkopanymi krawężnikami" piszą hodowcy zrzeszeni w związku.

Bioasekuracja takich gospodarstw jest jednak bardzo trudna, co pokazują dotychczasowe zmagania z wirusem ASF w Polsce.

Nawet gospodarstwa utrzymujące świnie w budynkach, które są bardzo dobrze zabezpieczone, nie są w 100 proc. bezpieczne. Pokazują to niektóre tegoroczne ogniska ASF.

"Dochodzenia epizootyczne bardzo rzadko pokazują drogę przeniknięcia wirusa ASF do stada. Najczęściej sposób wniknięcia i zakażenia stada pozostaje nieznany. Świadczy to o tym, jak jeszcze mało wiemy na temat sposobów rozprzestrzeniania się wirusa ASF. W naszym ocenie propagowanie utrzymywania świń na wybiegach nie poprawi sytuacji epizootycznej względem ASF" czytamy w komunikacie związku.

Hodowcy zwracają się więc do ministra rolnictwa o to, aby odstąpić od planowanych dopłat do świń utrzymywanych na wybiegach opisanych w wariantach 1.3 i 1.4. przynajmniej do momentu, w którym uda się wyeliminować wirusa ASF z kraju.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2020

Hoduj z głową bydło:

-Deratyzacja w oborze

-Korzyści z matek buhajów

-Różna sposoby alkalizowania

-Z racic na wymię

-Zespół Tłustej Krowy

PRENUMERATA