Mamy już 41 ognisk ASF. Kolejne 3 w małych gospodarstwach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
08-08-2020,11:15 Aktualizacja: 08-08-2020,11:15
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o wyznaczeniu trzech kolejnych ognisk ASF na terytorium Polski. Wszystkie wybuchły w woj. lubelskim.

Ogniska ASF nr 39., 40. i 41. zostały potwierdzone na podstawie wyników badań z dnia 6 sierpnia br. otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko ASF nr 39 ostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 tuczniki. Jest ono położone w miejscowości Honiatycze-Kolonia w gminie Werbkowice w powiecie hrubieszowskim.

  • 3 najnowsze ogniska ASF wybuchły w woj. lubelskim
  • W ostatnich 3 ogniskach ASF znajdowało się łącznie 26 świń
  • W Polsce do 7 sierpnia IW potwierdziła 41 ognisk ASF
  • W tym samym czasie w 2019 r. w Polsce potwierdzonych było 36 ognisk ASF
  • Ogniska ASF w 2020 r. wybuchły w 7 województwach

ognisko ASF, trzoda chlewna, wirus asf, afrykański pomór świń, świnie, GLW, warchlaki, lochy, tuczniki,

Ile świń znajdowało się w ostatnich 6 ogniskach ASF?

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o szczegółach kolejnych 6 potwierdzonych wczoraj (6 sierpnia) ogniskach afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Ogniska ASF nr 33, 34, 35, 36, 37 oraz 38 zostały potwierdzone na podstawie...

Wysyp ognisk na Lubelszczyźnie

Gospodarstwo, w którym wybuchło 39. ognisko ASF leży na obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w związku z wcześniej stwierdzonymi ogniskami ASF w miejscowości Honiatyczki.

Ognisko ASF nr 40 zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 14 świń (11 prosiąt, 3 tuczniki), położonym w miejscowości Ubrodowice w gminie Hrubieszów w powiecie hrubieszowskim.

Gospodarstwo to również leży na obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w związku z wcześniej stwierdzonymi ogniskami ASF w gminie Hrubieszów.

Ognisko ASF nr 41 zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń (7 prosiąt, 1 tucznik oraz 2 lochy), położonym w miejscowości Trzęsiny w gminie Radecznica w powiecie zamojskim.

Gospodarstwo to leży na obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w związku z wcześniej stwierdzonym ogniskiem ASF w tej samej miejscowości.

Ognisko nr 41 jest kontaktowym do poprzednio wykrytego.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. znajdziesz TUTAJ.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jest sukces czy go nie ma?

-Eliminują muchy na dobre

-Kaszel w chlewni

-Cykl zamknięty na życie

-Koronowirus w wieprzowinie?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wracamy do normalności

-Shredlage w praktyce

-Za i przeciw tłustej diecie

-Uwaga na stres cieplny

-Jak uniknąć podgrzania?

PRENUMERATA