Liczba stad świń w Polsce wciąż maleje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-07-2022,17:25 Aktualizacja: 20-07-2022,17:23
A A A

Liczba zarejestrowanych stad trzody chlewnej w Polsce wynosi obecnie 61,5 tysięcy.

Liczba stad świń, jak informuje w swoim raporcie Gobarto Hodowca, na podstawie danych ARiMR z 5 lipca, w okresie ostatnich trzech miesięcy zmalała do 4,6 tys. tj. o 7%.

W drugim kwartale 2022 r. dziennie ubywało 51 stad, podobnie jak między styczniem a marcem.

Pogłowie trzody chlewnej w Polsce na początku lipca wyniosło 9,72 mln sztuk. Dla porównania na początku roku było to 10,14 mln.

  • Pogłowie trzody chlewnej w Polsce na początku lipca wyniosło 9,72 mln sztuk
  • W drugim kwartale 2022 r. dziennie ubywało 51 stad świń
  • Średnia wielkość stada świń w Polsce wynosi 158 zwierząt
  • 55% krajowego pogłowia świń znajduje się w stadach liczących powyżej 1000 sztuk

asf. wirus asf, bioasekuracja, zwalczanie asf, maty dezynfekcyjne, niecki, ARiMR

Refundacja wydatków na bioasekurację tylko do 22 lipca

Hodowcy trzody chlewnej tylko do 22 lipca mogą ubiegać się o refundację wydatków poniesionych na działania związane z bioasekuracją. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że dotychczas wpłynęło do niej 486...

Pogłowie maleje, ale nie wszędzie

Spadki w ostatnich 3 miesiącach odnotowało 10 z 16 województw. Największe redukcje dotyczą woj. małopolskiego (8,93%), podkarpackiego (7,14%), lubuskiego (5,40%) i świętokrzyskiego (4,43%).

Znaczny przyrost pogłowia odnotowały z kolei województwa dolnośląskie (16,05 %) oraz mazowieckie (5,31%).

Coraz większe stada świń

Wciąż obserwujemy wzrost liczebności świń w stadach. W 2016 r. liczyło ono średnio 48 sztuk. Obecnie, jak wynika z danych Gobarto Hodowca, jest to 158 sztuk.

Dane za II kwartał 2022 r. podtrzymują trend wzrostowy w stadach powyżej 1000 sztuk. Znajduje się w nich ok. 55% krajowego pogłowia świń tj. ok. 5,5 mln. sztuk.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Ceny tuczników w wielu krajach UE bez zmian

Niemiecka cena tuczników od 3 tygodni utrzymuje się na tym samym poziomie. Niektóre tamtejsze rzeźnie dodatkowo obniżają ceny skupu tłumacząc się słabym popytem.    Tuczniki w ostatnich notowaniach niemieckiej dużej giełdy...

Uwagę zwraca zauważalny wzrost liczby najmniejszych stad tj. do 5 świń. Ta produkcja obejmuje jednak zaledwie 0,37% pogłowia trzody chlewnej w Polsce tj. około 36 tys. sztuk.

- Problemy polskich producentów trzody chlewnej, których konsekwencją jest rezygnacja z produkcji świń, wynikają przede wszystkim z braku opłacalności, bardzo wysokich i stale rosnących kosztów produkcji oraz zagrożenia ASF. Pojawia się obawa przed niską ceną w strefie czerwonej lub/i decyzjami administracyjnymi inspekcji weterynaryjnej. Powodem w wielu przypadkach jest także brak możliwości spełnienia podstawowych zasad bioasekuracji - wyjaśnia Piotr Karnas, dyrektor ds. rozwoju trzody chlewnej Gobarto Hodowca i dodaje:

- Jednocześnie te trudności hodowców są katalizatorem zmian całego sektora. Od kilku lat gospodarstwa trzodowe się modernizują i profesjonalizują. Dziś 9 na 10 świń w Polsce utrzymywanych jest w stadach powyżej 100 szt. a ponad połowa świń produkowana jest w gospodarstwach utrzymujących ponad 1000 sztuk. Rynek tj. ubojnie oczekuje od producentów świń powtarzalnych ilościowo i jakościowo partii tuczników, a takie są w stanie zapewnić jedynie więksi producenci.

Dane dotyczące pogłowia świń w Polsce z podziałem na poszczególne województwa znajdziesz TUTAJ

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA