Koniec roku przyniósł kolejne spadki cen tuczników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
12-01-2023,13:45 Aktualizacja: 12-01-2023,13:40
A A A
Ceny skupu żywca wieprzowego w ostatnim tygodniu roku spadły w Polsce o około 1 gr za kg. Natomiast średnie notowania w Unii Europejskiej w ciągu tygodnia obniżyły się o 0,4%. 
 
W Polsce z uwagi na małe zainteresowanie zakupem świń przez rzeźnie ich ceny po raz kolejny spadły.
 
W dniach od 26 grudnia 2022 r. do 1 grudnia 2023 r. w zakładach mięsnych monitorowanych w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW za trzodę chlewną dostawcy uzyskiwali średnio 7,51 zł za kg.
 
Cena ta była o 1 gr za kg niższa niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie tuczniki były o 2% tańsze niż miesiąc wcześniej, ale o 68% droższe niż przed rokiem. 
 
tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

VEZG 11 stycznia. Cena bez zmian

Cena świń na niemieckiej dużej giełdzie VEZG do 18 stycznia pozostanie bez zmian. Już 7. tydzień z rzędu będzie ona wynosić 2 euro za kg wbc. Cena tuczników w notowaniach VEZG z 11 stycznia pozostała na poziomie 2,00 euro za kg wbc. W...
W pozostałych krajach Unii Europejskiej, jak podaje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, kierunek zmian cen był przeważnie podobny jak w Polsce. 
 
Średnio w krajach Wspólnoty świnie rzeźne klasy E skupowano po 203,64 euro za kg masy poubojowej schłodzonej, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 954 zł. 
 
Cena ta była o 0,4% niższa niż tydzień wcześniej oraz bardzo zbliżona do tej sprzed miesiąca, a także o 55% wyższy niż przed rokiem. 
 
Żywiec wieprzowy tej klasy w Polsce kosztował w przeliczeniu na walutę europejską 210,60 euro za 100 kg, czyli około 987 zł. Cena ta była o 3% wyższa niż średnia w krajach unijnych. 
 
Mniej niż w Polsce o 1,67 euro uzyskiwali producenci w Niemczech, o 10,05 euro w Hiszpanii, o 26,64 euro w Danii oraz o 34,19 euro w Niderlandach.
 
W Polsce pod koniec roku zakłady mięsne sprzedawały półtusze wieprzowe średnio po 11,09 zł za kg. Było to o 1% mniej niż przed tygodniem, ale o 1% więcej niż przed miesiącem, a także o 79% więcej w odniesieniu do notowań sprzed roku. 
 
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA