Kolejne dziki z ASF znaleziono w powiecie kolbuszowskim

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
31-12-2021,9:45 Aktualizacja: 31-12-2021,9:13
A A A
Liczba przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) w powiecie kolbuszowskim w woj. podkarpackim wzrosła do pięciu. Do tej pory choroba została potwierdzona u dzików odstrzelonych i padłych zwierząt. 
 
ASF w powiecie kolbuszowskim potwierdzono u czterech odstrzelonych dzików na terenie gminy Niwiska i u jednego upolowanego zwierzęcia na terenie gminy Cmolas, w Trzęsówce.
 
Kolejne dwa przypadki, jak podaje korsokolbuszowskie.pl, odnotowano w ubiegłym tygodniu u dwóch padłych dzików. Jeden z nich został znaleziony około 100 metrów od zabudowań w Trześni (gmina Niwiska). Kolejny przypadek odnotowano w Trzęsówce. 
 
pogłowie świń w Niemczech, trzoda chlewna, spadek liczby świń.

Pogłowie świń w Niemczech mocno spadło

Federalne biuro statystyczne (Destatis) informuje, że pogłowie trzody chlewnej w Niemczech mocno spadło. Liczba świń jest obecnie na najniższym poziomie od 25 lat.    Według danych z listopada 2021 r. w Niemczech utrzymywano 10,9 mln...
Powiatowy lekarz weterynarii Marek Olszowy poinformował, że jeżeli rolnicy stosują twarde zasady bioasekuracji i dbają o higienę w swoich gospodarstwach, zagrożenie związane z wirusem ASF spada.
 
Obecnie trwają kontrole w gospodarstwach utrzymującą trzodę chlewną, które prowadzi Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kolbuszowej. Według wstępnych informacji hodowcy w dużej mierze stosują się do obowiązujących przepisów. 
 
Ogrodzenie z siatki powstało już wzdłuż drogi krajowej nr 9, m.in. w Komorowie. Jest to jeden ze sposobów zatrzymania migrujących dzików.
 
Siatka przy drodze krajowej pojawiła się od lasu między Majdanem Królewskim, a Komorowem. Kończy się na wjeździe do Hadykówki, gdzie rozpoczyna się zabudowa szeregowa domów.
 
W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kolbuszowej zarejestrowanych jest 165 gospodarstw utrzymujących świnie. Prawie połowa gospodarstw, w których hoduje się trzodę chlewną, leży na terenie gminy Raniżów . W Kolbuszowej jest 55 takich gospodarstw.
 
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
 
Gmina Dzikowiec posiada 23 stada, w gminie Niwiska zarejestrowanych jest siedem stad, w gminie Majdan Królewski cztery i tyle samo w gminie Cmolas. 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA